banner78

Cumhurbaşkanı'nından İzmir'e Ek Bütçe!

Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilen ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan İzmir Üçyol-Üçkuyular Metro Hattı’nın Göztepe-Poligon ve Üçkuyular İstasyonlarını kapsayan keşif artış talebi belli oldu.

Cumhurbaşkanı'nından İzmir'e Ek Bütçe!
Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilen ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan İzmir Üçyol-Üçkuyular Metro Hattı’nın Göztepe-Poligon ve Üçkuyular İstasyonlarını kapsayan keşif artış talebi belli oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda yüklenici Borege-Sigma Konsorsiyumu’na ek olarak 12 milyon TL daha verecek.

Büyükşehir Belediyesi, Kamu İhale Kanunu kapsamında mevcut ihalenin yüzde 20 fazlası olan keşif artışı için gereken 12 milyon TL’yi verebilirken yüzde 40’a kadarlık kısım için Bakanlar Kurulu’na başvurmuştu. İçişleri Bakanlığı’nın oluru ile Bakanlar Kurulu’na giden talep, Cumhurbaşkanı'nın onayından geçti. Belediye bu çerçevede toplam 24 milyon TL ek paranın 12 milyonunu Bakanlar Kurulu kararı ile aktarmış olacak. Konsorsiyum ihaleyi 43 milyon TL’ye almıştı. Toplam artış bu sayede 67 milyona çıkmış olacak.

Geçmiş yıllarda sürekli inşaat bitirme süresi ertelenirken son bütçe talebi ile birlikte üç istasyon için yeniden ek süre talep edileceği kaydedildi. Metronun en erken Mart 2014'te tamamlanması planlanırken şirketin programı ve kesin bitiş tarihinin önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Belediye yetkilileri ise çalışmaların devam ettiğini belirterek, yüklenici firmanın işi tamamladıkça parasını alacağını, maddi olarak sorunun aşıldığını kaydetti.
Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2013, 18:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner96