banner78

Kırıkkale'de artık Sağlık, Emniyet, Jandarma ve İtfaiye Tek Numaradan Aranabilecek!

Kırıkkale'de vatandaşların; sağlık, emniyet, jandarma ve itfaiyeyi aynı anda arayabileceği sistem tamamlandı.

Kırıkkale'de artık Sağlık, Emniyet, Jandarma ve İtfaiye Tek Numaradan Aranabilecek!
Kırıkkale'de vatandaşların; sağlık, emniyet, jandarma ve itfaiyeyi aynı anda arayabileceği sistem tamamlandı. Çağrı merkezinde, yeni bir sistemle bilgi aktarımı yapılacağını belirten Kırıkkale Valisi Ali Kolat; merkeze gelen ihbarlardan sağlık, emniyet, jandarma ve İtfaiyenin aynı anda haberdar olacağını söyledi.

Vali Kolat, beraberinde bir grup heyetle birlikte yapım çalışmaları tamamlanan 112 Acil Çağrı Merkezi’ni ziyaret etti. Müdür Necmi Durmuşoğlu’ndan bilgi alan Kolat, vatandaşları 112’yi boş yere meşgul etmemesi konusunda uyardı. Kolat, 112 Acil Çağrı Merkezi sisteminin acil durum çağrısı yapma halinde vatandaşların birden çok numara yerine tek bir numarayı öğrenmeleri ve acil yardım çağrısı alındıktan sonra en kısa sürede olay mahalline ya da acil durumdaki kişiye ulaşabilmek gibi hayati değer taşıyan iki önemli amaca hizmet ettiğini söyledi.

Acil durumlara ivedilikle müdahale edebilme hususunda koordinasyonun önemini vurgulayan Kolat, “Acil Çağrı Merkezleri Projesi’nde sağlık, itfaiye, jandarma, polis ve valiliklerce gerekli görülen diğer birimlerin aynı mekânda olduğu ve koordinasyon imkanı sağlayan co-location modeli tercih edilmiş ve çalışmalar buna göre yapılandırılmıştır. Bu modelde çağrının alınması, olayların takip ve koordinasyonu aynı mekan içerisinde bulunan görevliler tarafından yerine getirilecektir.” dedi.

Türkiye genelinde bu sisteme geçildiğini belirten Kolat, şöyle devam etti: “Bizde de çalışmalarımızın bütün altyapısı tamam. Hemen devreye girebiliriz. Yer, İl Özel İdare’ye ait bir bina, restore edildi. Yeni bir büyük bina oldu. Hedefimiz az çağrı almak. Her çağrı bir sıkıntıyı beraberinde getiriyor. Bizim esas sıkıntı çektiğimiz konu alınan çağrıların yüzde 85-90’ı gerçek çağrılar değil, keyfiye aranan çağrılar. Bu çağrılarda arkadaşlarımızı son derce rahatsız ediyor.” şeklinde konuştu.

Bu sistem üzerinden asılsız çağrı yapanların tespit edilebileceğini belirten Kolat, arama yapan kişinin belirlenerek savcılık tarafından adliyeye sevk edileceğinin altını çizdi.


Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2013, 18:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner96