banner78

“Bizi Esed ile karşılaştırıyorsanız sizi Allah'a havale ediyorum“

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Suriye konusunda muhalefet sıralarından gelen eleştiriler üzerine ‘‘Eğer bizi Beşar Esed’le karşılaştırıyorsanız sizi Allah'a ve millete havale ediyorum."

“Bizi Esed ile karşılaştırıyorsanız sizi Allah'a havale ediyorum“
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Suriye konusunda muhalefet sıralarından gelen eleştiriler üzerine ‘‘Eğer bizi Beşar Esed’le karşılaştırıyorsanız sizi Allah'a ve millete havale ediyorum.’’ diyerek sert tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki sunumundan sonra muhalefet üyelerinin bölgesel ve küresel dış politika sorularını cevaplandırdı. Muhalefet sıralarından yükselen sert eleştirileri doğal karşıladığını ifade eden Davutoğlu, dile getirilenlerden bazılarının sınırı aşan ifadeler olduğunu kaydetti. Davutoğlu, El Kaide ile eşleştirilmesi konusunda, ‘‘Şahsımı hedef alan ithamlar bunlar. Eleştiri ile ithamı ayırmak lazım. Eleştiri bir ahlaktır, kültürdür. Ancak bu tür çirkin ithamlar TBMM çatısı altında yakışmadı.’’ diyerek tepki gösterdi. Davutoğlu, El Kaide ve El Nusra örgütlerin çok sonradan Suriye’de ortaya çıktığına dikkat çekerek Suriye yönetiminin bir bataklık oluşturduğuna ve o bataklık içinde her türlü haşeratın türediğini kaydetti. ‘‘El Kaide dahil kim radikal terör örgütü anlamında faaliyet gösteriyorsa hepsine karşıyız.’’ diyen Davutoğlu, bölgede yüzyılın en büyük dönüşümünün yaşandığına dikkat çekerek, ‘‘Bizi eleştirin, alternatif politikalar getirin ama bugünkü hükümetin aldığı kararlar Türkiye’nin itibarını artıran eylemlerdir, kimse niyet sorgulamasına gitmesin. Başka bir şey bulunamadığı için bizi bizim politikalarımızla eleştiriyorsunuz.’’ dedi.

"KAPIMIZA GELENİ ZALİME TESLİM ETMEYİZ"
Suriyeli mülteciler konusunda ise ‘‘Kapımıza geleni zalime teslim etmeyiz. Bu bizim geleneğimizin bir icabıdır.’’ şeklinde konuşan Davutoğlu, ‘‘Tarihi bir yük omuzlarımızda, niçin karışıyorsunuz diyemezsiniz. Biz rejim değiştirme davasında olsaydık Suriye ile yedi-sekiz sene rejimle iyi ilişkiler için olmazdık. Suriye rejimini değiştirmek gibi bir niyetimiz hiç olmadı. Suriye halkına ‘ayaklanın’ çağrısı hiç yapmadık.’’ şeklinde konuştu.

KOMİSYONDA TANSİYON YÜKSELDİ
Muhalefet sıralarından yükselen eleştirilerin devam etmesi üzerine Dışişleri Bakanın, ‘‘Eğer bizi Beşar Esed’le karşılaştırıyorsanız sizi Allah’a ve millete havale ediyorum.’’ şeklinde sert çıkışı Komisyon’da tansiyonun yükselmesine neden oldu. CHP ve AK Partili üyeler ayağa kalkarak karşılıklı suçlamalarda bulundu. Komisyon Başkanı Lütfü Elvan’ın güçlükle geçiştirdiği gerginlikten sonra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, kendisine yönetilmiş sorulara cevap vermeye devam etti. Davutoğlu, Türkiye’de eksen kayması eleştirilerine ise şartlar değiştiğinde değişim yaşanmasının normal olduğunu izah etti.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda oylamanın neticesinde Dışişleri Bakanlığın 2014 bütçesi oy çokluğuyla kabul edildi.
Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2013, 20:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner73