banner105

Güney Afrika’da Grev Furyası Dolu Dizgin!

Güney Afrika’da geçen hafta otomotiv sektöründe patlak veren grevlerin ardından inşaat ve havaalanı çalışanları da iş bıraktı.

Güney Afrika’da Grev Furyası Dolu Dizgin!
Güney Afrika’da geçen hafta otomotiv sektöründe patlak veren grevlerin ardından inşaat ve havaalanı çalışanları da iş bıraktı. Grevlerin ülke geneline yayılmaya başlamasının ardından altın madeni çalışanları da ücret artışı istiyor.

Johannesburg’un Uluslararası Oliver Tambo Havaalanı’nda başlayan grevler sebebiyle bazı uçuşlarda gecikme yaşandı. Ulusal Maden İşçileri Sendikası’ndan (NUM) yapılan açıklamaya göre yaklaşık 90 bin işçi Pazartesi gününden itibaren iş bıraktı.

Güney Afrika’da gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 6’sını karşılayan otomotivdeki grev ülke ekonomisine günlük milyonlarca dolara mal olurken, işçiler yüzde 10 artış olmadan fabrikalara dönmeyeceklerini söylüyor.

Uzmanlar, Güney Afrika Rand’ının Amerikan Doları karşısında bu yıl yüzde 17 değer kaybına uğramasıyla hayat pahalılığının arttığını, piyasaların gerilmesi ile grevlerin başladığını belirtiyor.

Güney Afrika, dünyada grevler nedeniyle en fazla işgücü kaybeden ülkelerin başında geliyor. Öte yandan festival havasında geçen grevler geçen yıl kana bulanmış, 34 madenci Marikana’da polis kurşunu ile hayatını kaybetmişti.
Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2013, 19:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner73