banner101

TÜRK ÜRÜNLERİ DÜNYA PAZARINDA BÜYÜK RAĞBET GÖRÜYOR

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) işbirliği ile düzenlenen Türkiye Tekstil ve Konfeksiyon Sektörü 10. Ar-Ge Proje Pazarı Zirvesi’nin ikinci gününde toplam 74 bin TL’lik ödül verildi.

TÜRK ÜRÜNLERİ DÜNYA PAZARINDA BÜYÜK RAĞBET GÖRÜYOR

Bursa Tekstil ve Konfeksiyon Ar-Ge Merkezi (BUTEKOM) Konferans salonunda gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmasını yapan UTİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Pınar Taşdelen Engin, “Tekstil sektörü yarattığı katma değer ve gösterdiği performansla Türk ekonomisinin lokomotiflerinden biri olmuştur” şeklinde konuştu.

2018’e hızlı başladık…

Türkiye Tekstil sektörünün geçtiğimiz yıl ülke ihracatına 8,1 milyar dolarlık katkıda bulunduğunu belirten Engin, “2018’in ilk aylarında yüzde 13 ve 10 artış oranıyla 700’er milyon dolara yakın ihracata ulaşılması bizleri hedeflerimiz açısından gerçekten umutlandırdı. Değer olarak bakarsak da Türkiye genel ihracatı kg başına 1,25 iken, tekstilde bu rakam 4,5 oldu. UTİB ihracatımıza baktığımızda ise ilk iki ayda 8,5 doların üzerine çıktığını görüyoruz. Özetle 2018’e hızlı bir başlangıç yaptığımızı söyleyebilirim” dedi.

En fazla istihdam…

Tekstil sektörü yarattığı katma değer ve gösterdiği performansla Türk ekonomisinin lokomotiflerinden biri olduğunu söyleyen Engin, “Tekstil sektörü en fazla istihdamın sağlandığı sektörlerden biri olduğu için de ülkemiz açısından önemini her geçen gün artırıyor. Aynı zamanda yıllık 13 milyar doların üzerinde dış ticaret fazlası vererek, bu konuda ülkemiz ihracatında lider sektör konumundayız. Türk tekstil sektörünün özellikle katma değerli üretimler açısından potansiyelinin çok yüksek olduğunu görüyoruz. Bizler global pazarda da yüksek bir imaja sahibiz” diye konuştu.

25 milyar doların üzerinde ihracat…

Türk tekstil ürünlerinin dünyanın pek çok ülkesinde memnuniyetle kullanıldığını ifade eden Pınar Taşdelen Engin, “Türkiye şu anda dünyanın 7. büyük tekstil ihracatçısı konumundadır. Ayrıca Avrupa’daki en büyük tekstil üreticisi de Türkiye olarak karşımıza çıkıyor. Bugün ülkemizin tekstil ve hazır giyimde toplam 25 milyar doların üzerinde gerçekleştirdiği bir ihracat potansiyeli var” dedi.

UTİB Ar-Ge Proje Pazarı’nın 10. Yılına girdiğini de dile getiren Pınar Taşdelen Engin, proje pazarı kapsamında bu yıl çeşitli kategorilerde toplam 74 bin TL ödül verdiklerini de kaydetti.

Programın öğleden önceki bölümünde konuşan ION Akademi Kurucusu Ali Rıza Ersoy da, ‘Dijitalleşme ve inovasyon çağında değişimi yönetmek’ başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

16 kategoride 74 bin TL ödül…

Öte yandan UTİB Ar-Ge Proje Pazarı’nın ikinci gününde; Taşıt Teknik Tekstilleri ve Kompozitler, Uzay, Havacılık, Savunma Teknik Tekstilleri, Lif Polimer,  Prototip, Doktora Tezi, Yüksek Lisans Tez, Lisans Bitirme Tezi, Fonksiyonel Tekstiller Doktora, Fonksiyonel Tekstiller Yüksek Lisans, Fonksiyonel Tekstiller Lisans, Akıllı Tekstiller Doktora, Akıllı Tekstiller Lisans, Ar-Ge Merkezleri, Meslek Yüksek Okulları, Meslek Liseleri, Lif Ve Polimer Araştırmalarından oluşan 16 kategoride 23 kişiye toplam 74 Bin TL’lik ödül verildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2018, 22:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner108

google.com, pub-5727224107962425, DIRECT, f08c47fec0942fa0