Sezonun Geç Açılmasına Tepki

Uludağ’da sezonun 19 Aralık’ta açılıp 20 Mart’ta kapatılmasına turizm seyahat acenteleri sert tepki gösterdi.

Sezonun Geç Açılmasına Tepki
 TÜRSAB Güney Marmara Bölge Başkanı Mehmet Akkuş, Uludağ’ın bakkal dükkanı olmadığını, 10 günlük kar varken Uludağ’da sezonun 1 Aralık’ta değil de 19 Aralık’ta açılacak olmasına karşı olduklarını söyledi. 
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Güney Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Akkuş, otelcilerden aldıkları bilgiye göre Uludağ’dan sezonun 19 Aralık’ta sezonu açılıp 20 Mart’ta kapatılacağını belirterek, “Aslında Uludağ’da 10 günden buyana fevkalade bir kar var. Turizm seyahat acenteleri özellikle Uludağ’a rezervasyonlarını yapmaya başladılar. Aralık ayında yüzde 50’nin üzerinde bir doluluk oranlarımız var. Biz turizm sektörü ve TÜRSAB olarak Uludağ’ı bir dünya markası yaptık. Uludağ’ın aslında dört mevsim açık olması lazım. Uludağ’ı yaz-kış çalıştırmamız gerekiyor. Ama Uludağ sadece 3 aydan ibaret değil. Yani 19 Aralık’ta sezon açılacak, 20 Mart’ta oteller kapatılacak. Böyle bir şeyin olması mümkün değil. Biz buna karşıyız” dedi.
Uludağ’ın yurt geneline ve dünyaya tanıtılması konusunda ciddi çalışmalar yaptıklarını dile getiren Akkuş, Uludağ’ı dört mevsim pazarlamaya çalışırken, sezonun 3 ay ile sınırlı bırakılmasını istemediklerini, Uludağ’ın son zamanlarda tekelleşip üstünün örtülmeye çalışıldığını, bununla birlikte alternatiflerinin öne çıkarıldığını kaydetti.

“ULUDAĞ BAKKAL DÜKKANI DEĞİL, SABAH AÇIP AKŞAM KAPATACAKSIN”
Bursa Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, TÜRSAB ve turizm acenteleri olarak Uludağ’ın dört mevsim açık olması için mücadele ettiklerinin altını çizen Mehmet Akkuş, “Uludağ sanki festival havasında 19 Aralık’ta açılacak, 20 Mart’ta kapatılacak. Buna bütün acenteler tepki gösteriyor. Burası dükkan değil, sabah açacaksın, akşama kapatacaksın. Böyle bir dünya yok. Biz Uludağ’ı, Bursa’yı pazarlarken, turist getirmeye çalışırken, ülke ekonomisinin açığını turizmden kapatmaya çalışırken, birilerinin engeline maruz kalıyoruz. Bursa Valimize ve Büyükşehir Belediye Başkanımıza sesleniyorum, Uludağ’a sahip çıkalım. Uludağ’da sadece kayak üzerine kış sezonunda değerlendiriliyor, başka amaçla kullanılmıyor. Bu konuyu TÜRSAB Genel Başkanı Başaran Ulusoy’a da ileteceğim, Osman ve Turizm Bakanları ile görüştürmeler yapıp Uludağ’ı dört mevsim turizm yapılması için çalışacağız. 20 günde insan kanının değişeceği bir Uludağ’dan bahsediyoruz. Uludağ’da 10 günden buyana kar var, insanları karı, Uludağ’ı görmek istiyor ama halen bazı mekanlar kapalı” diye konuştu.

“BURSASPOR NEDEN ULUDAĞ’DA KAMP YAPMIYOR?”
Bir yerin tanıtım olmadıkça, üzerine düşülmedikçe, geliştirilmedikçe mutlaka alternatifleri çıkacağını dile getiren Akkuş, “Tüm kayak sporları artık Erzurum’da yapılıyor. Neden Bursa’da değil? Uludağ varken Erzurum yoktu. 1960 yıllarından buyana biz Uludağ’ı dünya turizmine tanıtmışız. Eskiden tüm futbol takımlarının kamp yeri Uludağ’dı. Şimdi bırakın Süper Lig takımlarını, Bursaspor dahi Uludağ’a kamp yapmaya çıkmıyor. Yetkililerden Uludağ’a sahip çıkmalarını istiyoruz” dedi.
Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2014, 10:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner73