Efkan Ala: 'Polis Akademisi paralel'

Efkan Âlâ, Meclis İçişleri Komisyonu'nda görüşülecek olan iç güvenlik paketi ile ilgili olarak, komisyonun AK Partili üyelerine bir brifing verdi.

Efkan Ala: 'Polis Akademisi paralel'
 Pakette yer alan düzenlemeleri örneklerle anlatan İçişleri Bakanı Âlâ'nın paketle ilgili değerlendirmeleri şöyle:

POLİSİN ARAMA YETKİSİ: Mevcut yönetmeliğe göre polis, savcı izni olmadan şüpheli bir aracın görünen yerlerine ve kişiye elle üst araması yapabiliyor. Düzenlemeyle aracın görünmeyen yerleri de savcı izni olmadan aranabilecek. Örneğin Bingöl suikastında kullanılan araçta, ihbara rağmen savcı izni olmadığı için arama yapılamadı. Eğer polisin yetkisi olsaydı, belki olay önlenebilirdi.
Başka bir örnek de yakın tarihte uyuşturucu ihbarı ile ilgili yaşandı. Trabzon'da bir aracın uyuşturucu taşıdığı ihbarı geldi ama yine savcı arama izni vermedi. Polis de bu aracı takibe aldı, başka bir ile girince o ilin savcısından izin alındı ve arandı, uyuşturucu bulundu.

HEM ELEŞTİRİYOR, HEM YETKİYE KARŞI ÇIKIYORLAR: 6-7 Ekim olaylarında polis panzerleri, kamu binaları yıkılırken muhalefet 'Neden önlem alınmıyor' diye eleştirdi. Şimdi güvenlik için polisin yetkileri artırılıyor, bunu da eleştiriyorlar. 'Polis devleti' eleştirisi çok yersiz. Bu yetkilerin denetim mekanizması da olacak. Her polisin geniş yetkileri olmayacak. Mülki amir bu konuda rütbeli bir polisi görevlendirecek. O sorumlu olacak. Arama iznini de yine bu amir verecek.

POLİS AKADEMİSİ: Mevcut öğrencilerin hakları korunacak. YÖK'le görüşmeler sürüyor, İktisat veya İşletme fakültelerine gitmeleri sağlanacak. Hocalar da yine YÖK'le bağlantılı olarak bu fakültelere atanacak. Paralel yapı ile mücadele edeceksek, bu gerekli. Çünkü oradaki öğrencilerin büyük bölümü paralel yapıya mensup. Bu okullar devletin güvenliğini sağlayacak kişileri yetiştiriyor.

JANDARMA: Eğer kamu güvenliği söz konusuysa, bunun taşrası- merkezi olmaz. Tek elde toplanmalı. Davul başkasının, tokmak başkasının elinde olmaz. Güvenliğin sağlanması için bu düzenleme gerekli. Jandarmanın kıyafeti değişecek ama henüz nasıl olacağına karar verilmedi. Bu konuyu MSB ve Genelkurmay'ın görüşü alınarak belirleyeceğiz.
Toplantıda, pakete yönelik muhalefetten gelecek eleştirilere karşı verilecek cevaplar masaya yatırıldı. Ayrıca, toplantıda, komisyondaki görüşmeler sırasında gerekirse paketin alt komisyona gönderilmesi kararı alındı.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2014, 11:16

Ali Sünlüklü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner73