banner105

Müdalahe süresi 60 ile 90 gün olabilir

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Savunma Bakanı Chuck Hagel ve Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey’i müdahale süresi ile ilgili bilgi verdi.

Müdalahe süresi 60 ile 90 gün olabilir
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Savunma Bakanı Chuck Hagel ve Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey’i dinleyen Kongre’ye bağlı Senato Dış İlişkiler Komitesi'nin Suriye'ye yönelik yeni bir askeri müdahale tasarısı hazırladığı ifade ediliyor. Buna göre, askeri müdahale süresi 60 gün olarak belirlendi. Ancak Obama, gerekmesi halinde bunu 90 güne uzatabilecek.

İddialara göre, Komite Başkanı Demokrat Senatör Robert Menendez ile komitedeki en kıdemli Cumhuriyetçi Senatör Bob Corker, yeni tasarı hazırlanması konusunda anlaştı. Yeni tasarıda Suriye’ye yapılması planlanan askeri müdahale süresi 60 gün olarak belirlendi ancak Başkan Obama gerekmesi halinde bunu 90 güne kadar uzatılabilecek. Komite üyeleri Obama yönetimi gibi karaya asker çıkarılmaması görüşünü savunuyor. Ancak tasarıda acil durumlarda kurtarma ekiplerinin karaya girebileceği belirtiliyor.

Komite üyeleri yeni tasarı görüşmelerine bugünden itibaren başlayarak önümüzdeki pazartesi toplanması beklenen Senato Genel Kurulu’na yetiştirmeyi hedefliyor.
Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2013, 09:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner73