banner78

İsrail Filistin Barış Müzakereleri Washington'da Başladı!

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, iki tarafın müzakerecilerine iftar verdi

İsrail Filistin Barış Müzakereleri Washington'da Başladı!
 İsrail ve Filistin arasındaki barış müzakereleri, ABD'nin başkenti Washington'da başladı. 

İki tarafın müzakerecileri, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin ev sahipliğinde Dışişleri Bakanlığı binasında düzenlenen iftarda üç yıl aradan sonraki ilk doğrudan görüşmelerini yaptı. 

İftarda İsrail'i Adalet Bakanı ve Başmüzakereci Tzipi Livni ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun danışmanı İzak Molcho, Filistin'i de Başmüzakereci Saib Erekat ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın danışmanı Muhammed Ştayyeh temsil etti.  

İsrail ve Filistin heyetleri, diktörtgen şeklindeki masada Amerikan heyetinin karşısında yan yana oturdu. Beş kişiden oluşan Amerikan heyetinde de, Bakan Kerry'nin yanında, ABD'nin dün atanan yeni Ortadoğu Özel Temsilcisi Martin Indyk, Beyaz Saray Ortadoğu koordinatörü Philip Gordon ve diğer ilgili yetkililer yer aldı. 

Kerry, yemek başlamadan, önce İsrail müzakere heyetiyle, ardından da Filistinli heyetle 45'er dakika süren ayrı görüşmeler yaptı. 

Bakan Kerry, iftarın başında, iki tarafın heyetlerinin Washington'da biraraya gelmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bunun "çok çok özel" bir an olduğunu belirtti. Kerry, "Konuşacak çok fazla şey yok" şeklinde espri yaptı. 

Yemeğin menüsünde, tatlı mısır ve barbunya çorbası, ızgara balık, safranlı risotto, yaz sebzeleri ve kayısılı kek yer aldı. 

Kerry, Livni ve Erekat, ABD Dışişleri Bakanlığında bugün de bir üçlü görüşme yapacaklar ve görüşmelerin tamamlanmasının ardından yerel saatle sabah 11.00'de (TSİ 18.00) Bakan Kerry, iki tarafın müzakarecilerinin eşliğinde kameraların karşısına çıkarak açıklama yapacak.
Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2013, 09:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner96