banner78

45 Yaş Üstü Anne ve Babalara İnternet!

Aile Bakanlığı, 45 yaş üzeri ana babaların yüzde 80'inin hiç internet kullanmadığını tespit edince, internet eğitimini programına aldı.

45 Yaş Üstü Anne ve Babalara İnternet!
 Gerçek ve tüzel kişilere ait olup yurt dışında bulunan para, döviz, altın, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının ekonomiye kazandırılmasını amaçlayan "Varlık Barışı" uygulamasında son günlere gelindi.

Vergi mükellefi olsun olmasın tüm gerçek ve tüzel kişilerin, uygulamanın imkanlarından yararlanmak için en geç 31 Temmuz'a kadar vergi dairelerine, bankalara ve aracı kuruluşlara beyan ve bildirimde bulunması gerekiyor.

Varlık Barışı'ndan yararlanmak isteyen herkes, beyan ve bildirim işlemlerini tamamlaması gerekiyor.

Bildirim ve beyan değeri, varlıkların rayiç bedelinin Türk Lirası karşılığı olacak, döviz ve döviz cinsi varlıklarda ise Merkez Bankası döviz alış kuru uygulanacak.

Gerçek veya tüzel kişilerce sahip olunduğunun tevsik edilmesi kaydıyla, taşınmazlar dışındaki varlıkların, beyan veya bildirim tarihini takip eden ay sonuna kadar Türkiye'ye getirilmesi ya da Türkiye'deki banka veya aracı kurumlarda açılacak bir hesaba transfer edilmesi gerekiyor.

Bildirilen veya beyan edilen varlıklar, Vergi Usul Kanunu (VUK) uyarınca defter tutan mükelleflerce bildirim veya beyan tarihini izleyen ayın sonuna kadar yasal defterlere kaydedilecek.

Defter tutma yükümlülüğü bulunmayan mükelleflerde ise kayıt şartı aranmayacak.

Yasa kapsamına giren varlık ve kazançlar

Varlık Barışı kapsamına; 15 Nisan 2013 tarihi itibarıyla gerçek veya tüzel kişilerin sahip olduğu yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları giriyor.

Ayrıca; hisse senetleri, katılma intifa senetleri, tahviller, finansman bonosu, banka bonoları, kıymetli maden bonoları, kar ve zarar ortaklığı belgesi, gayrimenkul sertifikası, varlığa dayalı menkul kıymetler, varlık teminatlı menkul kıymetler, yatırım fonu katılma belgeleri, ipotekli sermaye piyasası araçları, ortaklık ve aracı kuruluş varantları, kira sertifikası, vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri de yasa kapsamında yer alıyor.

Çek, senet ve kooperatif hisselerinin ise kanun kapsamında yer almıyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2013, 09:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner96