Kağan Yeşil, BTSO 14. Komite Başkanlığı’na Aday

BTSO Meclis Üyesi ve Plastik, Kauçuk ve Ambalaj sektörünü temsil eden BTSO 14. Komite Başkanı Kağan Yeşil, 3 Nisan’da gerçekleşecek komite seçimleri öncesinde adaylığını açıkladı.

Kağan Yeşil, BTSO 14. Komite Başkanlığı’na Aday

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın 3 Nisan’da gerçekleşecek komite seçimlerinde yeni dönem adaylığını açıklayan BTSO Meclis Üyesi ve 14. Komite Başkanı Kağan Yeşil, “Türkiye’nin ve Bursa’nın lokomotif sektörlerinden olan plastik, kauçuk ve ambalaj sektörünün sorunlarını ve beklentilerini çok iyi biliyoruz. Yenilikçi projelerimiz ve güçlü ekibimizle yeni dönemde sektörümüzün makro sorunlarını çözmek için adayız” dedi.

BTSO 14. Komite Başkanı Kağan Yeşil, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

YÜKSEK KATMA DEĞERLİ ÜRÜNLER ÜRETİLMELİ

“Türk plastik sektörü son yıllarda ulaştığı yüksek büyüme rakamları ile Avrupa’nın ve bölgesinin en büyük üreticilerinden biri konumuna gelmiştir. Sektörde faaliyet gösteren firmaların üretim kapasiteleri özellikle yurt içi tüketimine bağlı olarak farklılık gösterirken, teknoloji kullanımındaki artışa paralel olarak ihracat yapan ve dünya pazarlarında rekabet eden firma sayısı da giderek artmaktadır. Sektörümüz ülke ekonomisine her yıl milyarlarca dolar katma değer sağlıyor. Türk plastik sektörünün dünya ortalamasında büyümesi, 2023 hedeflerini yakalamamız açısından sektörümüzün katma değeri yüksek ürünler üretmesi gerekiyor.

PLASTİK, KAUÇUK VE AMBALAJ İHTİSAS OSB

Sadece Bursa için değil Türk plastik sektörünün katma değerli ürünler üretmesi açısından önemli bir merkez olacak Plastik, Kauçuk ve Ambalaj İhtisas OSB projesi çok yakında hayata geçiyor. Bu sektörümüzün geleceği açısından çok iyi bir yatırım olacak. Bursa’mızın ve Türkiye’nin ekonomide ve ihracatta hedeflerini yakalaması için büyük bir avantaj olarak görüyorum. 2023 yılı ve sonrası için Türk plastik sektörünü, teknoloji üreten, teknolojisini dünya pazarlarına kabul ettiren önder bir sanayi kolu ve plastik işleme kapasitesi ile Avrupa ülkeleri içinde birinci durumuna getirmek şeklinde hedefliyoruz.

MAKRO SORUNLARA ÇÖZÜMLER

Bursa plastik sektörü olarak elbette ki hedeflediğimiz büyüme rakamlarını elde etmemize engel önümüzde çözülmeyi bekleyen sorunlar var. Hammaddede dışa bağımlılığı minimuma indirmek, döviz kurlarındaki dalgalanma, hedeflediğimiz yüksek katma değerli ürünlerin üretilmemesi, sektörün rekabet gücünün arttırılması, enerjideki yüksek maliyetler, nitelikli ara eleman sorununun çözülmesi ve devlet teşviklerinden yeterince yararlanamamak sektörümüzün çözüm bekleyen makro sorunları diyebiliriz.

YENİLİKÇİ PROJELER

Özellikle Bursa plastik sektörü olarak İhtisas OSB ve sektörümüze kazandıracağımız nitelikli ara eleman açığına yönelik Endüstri Meslek Lisesi projeleri hayata geçtiğinde sadece Avrupa’nın değil Ortadoğu ülkelerinin üretim merkezi haline gelebiliriz. Yenilikçi projelerimiz ve güçlü ekibimizle sektörümüzün makro sorunlarını çözmek ve sektörümüzde birlik ve beraberliği devam ettirebilmek adına yeni dönemde de BTSO 14. Komite Başkanlığı’na adayım.”

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2018, 17:47

Ali Sünlüklü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner73