banner78

Dündar'dan yabancı öğrencilere diploma

Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları ile Türkiye Yazarlar Birliği’nin Osmangazi Belediyesi’nin desteği ile düzenlediği Akademik ve Mesleki Eğitim Programını tamamlayan öğrenciler, Seyyid Usül Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle diplomalarını aldı.

Dündar'dan yabancı öğrencilere diploma
 Uluslararası Öğrenci Akademisi’nin Bursa’da eğitim gören yabancı üniversite öğrencilerine yönelik 21 Şubat-13 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirdiği Akademik ve Mesleki Eğitim Programını 150 öğrenci katıldı. Bu yıl 3’sü gerçekleştirilen ve yaklaşık 50 akademisyenin seminer verdiği eğitim programına iştirak eden öğrencilere çeşitli eğitimler verildi. Afrika, Ortadoğu, Orta Asya, Balkanlar başta olmak üzere dünyanın 46 değişik ülkesinden öğrencilerin katıldığı ve yaklaşık 4 ay süren eğitimlerini tamamlayan yabancı öğrenciler, Osmangazi Belediyesi Seyyid Usül Kültür Merkezi’nde törenle diplomalarını aldı.
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, dünyanın pek çok farklı ülkesinden gelerek Türkiye’de üniversite eğitimi gören çocukların düzenlenen farklı eğitim programlarına katılarak Türk kültürünü öğrenme imkanı bulduğunu söyledi. Eğitim programına katılan öğrencilerin aynı zamanda birer kültür elçisi olduğuna dikkat çeken Dündar, “Ben de sizler gibi ilköğretimi dışarıda tamamlayıp, lise ve üniversite eğitimi için Türkiye’ye geldim. Daha sonra da burada hayatımı devam ettirdim” diye konuştu.
Bursa’nın, temelinde barış, kardeşlik ve adalet anlayışının hakim olduğu, dünyada 600 yılı aşkın süre hüküm süren Osmanlı’ya kurucu payitahtlık etmiş bir şehir olduğunu söyleyen Başkan Dündar, “Ecdadımız üç kıtada fethettikleri topraklara adaleti ve insanlığı götürmüş, inanç hürriyeti tanımıştır. Ben inanıyorum ki, sizler de aldığınız eğitimlerde bu inanç ve düşünceye sahip oldunuz. Çünkü biz, sadece kendimiz için barış adalet demiyoruz, bütün insanlık için aynısını düşünüyoruz. Eğitim hayatlarınızı tamamlayıp ülkelerinize döndüğünüzde, bu inançla hareket edeceğinize inanıyor, sizleri kutluyorum” diye konuştu.
Diploma törenine katılan Bursa Vali Yardımcısı Cemal Polat ise, “Hepimiz bir ağacın meyvesi, dalları, gövdesiyiz. Hiç birimizin birbirimizden farkı yok. yeryüzünde barışı ve kardeşliği sağladığımız takdirde dünyaya nizam verebiliriz” dedi.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Abdülkadir Karlık ve çok sayıda davetlinin katıldığı törende, Başkan Dündar, Tataristanlı misafir doktora öğrencisi Aliya Sharafullina’ya tablet hediye etti.
Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2015, 16:30

Ali Sünlüklü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner96