Bursa`nın dört bir yanına otağ kuruldu

Büyükşehir Belediyesi’nin Keles Kocayayla’da bu yıl ikincisini düzenlendiği Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği için hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor.

Bursa`nın dört bir yanına otağ kuruldu
banner98
 Türk dünyasını Bursa’da buluşturacak dev organizasyonun tanıtımı için kentin dört bir yanına kurulan çadırlar vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor. 22-23 Temmuz tarihlerinde Keles Kocayayla’da düzenlenecek Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği öncesi Bursa Kültür A.Ş. tarafından dev organizasyonun tanıtımı içim Zafer Plaza önüne Kırgız keçe çadırı “Boz-Üy” kuruldu. Kent Meydanı, Orhangazi Parkı, Demokrasi Meydanı’na kurulan kıl çadırlarda da Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği etkinliklerinin tanıtımı gerçekleştiriliyor. Bursa’nın dört bir yanına konuşlandırılan çadırlarda etkinliğin tanıtımın yanı sıra ziyaretçilere, 4 bin yıl önce ilk kez Orta Asya’da oynanan, Osmanlı saray eşrafının vazgeçilmez oyunları arasında yer alan ve “Köçürme” de denilen geleneksel Türk zekâ ve strateji oyunu “Mangala” tanıtılıyor. Mangala’nın yanı sıra dayanıklılık zekâ ve güce dayalı ağaç güreşi olarak da bilinen “Mas Güreşi” anlatılıyor. Türk devletleri ve akraba topluluklarını temsilen 23 ülkeden 215 sporcu, 50 kültür temsilcisi ve 236 soydaş sivil toplum kurumu yöneticisinin katılacağı dev organizasyonun tanıtımı için kurulan otağları ziyaret edenler, profesyonel sporcuların gözetiminde geleneksel okçuluğa ilişkin bilgilendiriliyor, kısa mesafede ok uçuruyor.

Hafta sonu Keles Kocayayla’da yapılacak etkinlik kapsamında; Kökbörü (Oğlak kapma), Pars ve Kuşak Güreşleri, At Yarışı, Mangala, At üzerinde Ok Atma, Atlı Güreş, Yaya Okçuluğu, Aşık Atma, Matrak Cenk Sporu gibi spor, savaş ve strateji oyunları oynanacak. Etkinliğe; Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Moğalistan, Altay Özerk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Kırım, Afganistan, Çin-Doğu Türkistan-Uygur Özerk Bölgesi, Dağıstan Özerk Cumhuriyeti, Tataristan, KKTC, Gürcistan (Karakalpaklar), Makedonya, Bulgaristan, Kosova, Irak Türkmeneli, Suriye Bayır-Bucak, Romanya, Macaristan, Pakistan ve Türkiye’den çok sayıda temsilci ve sporcu katılacak. Şenliğe katılmak isteyenler için 22-23 Temmuz 2017 tarihlerinde Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Güney Kapısı önünden Keles Kocayayla’ya 09.30, 11.30, 13.30 ve 15.00 saatlerinde ücretsiz araçlar kaldırılacak.

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2017, 15:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5727224107962425, DIRECT, f08c47fec0942fa0