7.5 dakika sonra hayata döndürülen küçük Elif sevinçle karşılandı

Bursa’da dün girdiği havuzda su yutan ve kalbi duran 5 aşındaki Elif Berak Akın, 4 dakika süren müdahalenin ardından hayata döndürülmüştü.

7.5 dakika sonra hayata döndürülen küçük Elif sevinçle karşılandı
 Bursa’daki tedavisinin ardından küçük Elif, annesi Fatma Nur Akın ve doktoru ile birlikte geldiği İznik ilçesi DSİ tesislerindeki Hemofili Yaz Kampında sevinçle karşılandı.

Hemofili Federasyonunun düzenlediği İznik DSİ tesislerindeki Hemofili Yaz Kampına katılan hemofili hastası 5 yaşındaki Elif Berak Akın, dün meydana gelen olayda girdiği havuzda hareketsiz kalmıştı. Su yutan ve hayati belirti göstermeyen çocuğa 4 dakika kalp masajı yapıldı. Minik Elif, 112 sağlık ekiplerince kaldırıldığı İznik Devlet Hastanesi’nden Bursa’ya sevk edildi. Buradaki tedavisi tamamlanan ve sağlığına kavuşan küçük Elif, annesi Fatma Nur Akın ve doktoru ile birlikte geldiği Hemofili Yaz Kampında sevinçle karşılandı.Anne Akın: "Kendi evlatları gibi davrandılar"


Türkiye Hemofili Derneği doktorlarından Caner Dadak’ın ilk müdahaleyi yaptığı küçük Elif’in annesi Fatma Nur Akın, dernek üyelerinin kendilerine çok yardımcı olduğunu belirterek, “Allah razı olsun onlardan. Çok yardımcı oldular. Her konuda destek çıktılar bize. Rabbim onlardan razı olsun. Kızımızı bize bağışladılar. Dernek olarak hepsi bizimle beraberler. Kendi çocuklarından ayırmadılar. Kendi evlatları gibi davrandılar” dedi.Doktor Caner Dadak da yaşanan olayı şöyle anlattı:


“Havuzda etkinlik saatimiz bittikten sonra kalan var mı diye kontrolleri yapıyorduk. Arkadaşım havuzda bir çocuk olduğunu fark etti. Beni uyardı ve koşarak müdahale ettik. Çıkarttığım anda kucakladım. Solunumu ve dolaşımı yoktu. Hemen havuzun kenarına alarak ilk müdahaleyi yaptık ve önce solunum yolunu açtık. Ardından tekrar nabız alamayınca kalp masajına ve suni solunuma başladık. Yaklaşık 2-3 dakikalık müdahaleden sonra yavaş yavaş kendine geldiğini hissettik ve devam ettik. Aynı anda bağırarak yardım çağırdım. Yaklaşık 3-4 dakikalık bir müdahaleden sonra Elif aramıza geri döndü. O anda sağlık ekiplerini de aramıştık. Kendisini 112 ekiplerine sağ salim teslim ettik. İznik Devlet Hastanesi’nde ilk müdahaleden sonra Bursa merkezine sevk edilmiş. Bugün de aramızda.”

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2017, 16:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5727224107962425, DIRECT, f08c47fec0942fa0