Naras Barajı’na Görkemli Açılış

Manavgat’ta, 7 milyon metreküp rezervi, 103 milyon metreküp su tutabilme kapasitesine sahip Naras Barajı, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Balıkesir’den telekonferans ile katıldığı törenle açıldı.Manavgat’ta yapılan açılış törenine...

Naras Barajı’na Görkemli Açılış
Manavgat’ta, 7 milyon metreküp rezervi, 103 milyon metreküp su tutabilme kapasitesine sahip Naras Barajı, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Balıkesir’den telekonferans ile katıldığı törenle açıldı.
Manavgat’ta yapılan açılış törenine AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, Antalya Valisi Muammer Türker, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu, DSİ Antalya Bölge Müdürü Turkay Özgür, İl Jandarma Komutanı Albay Ahmet Yurdagül, İl Emniyet Müdürü Cemil Tonbul, AK Parti İl Başkanı Mustafa Köse, Manavgat İlçe Başkanı Hasan Öz, Yüklenici firma olan NVS İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Gürsesli, oda başkanları, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun Balıkesir’de 114 tesisin açılışını gerçekleştirdiği toplu açılış töreninde, canlı yayınla Vali Muammer Türker’e bağlandı ve barajın açılışı gerçekleştirildi. Barajın açılış kurdelesini Vali Türker, Milletvekili Badak, Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, Kaymakam Bulgurlu ve DSİ Bölge Müdürü Özgür birlikte kesti.
Açılış töreninde konuşan Vali Türker, barajın 8 bin 565 kişiye yeni istihdam sağlayacağını belirterek, “Burası sahil itibarı ile daha çok turizm karakteri ile biliniyor. Fakat denizden içeri 30 kilometre geldiğiniz zaman kırsal karakterin, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin çok yoğun olduğunu görüyoruz. Burası turizmin başkenti olduğu kadar tarımın da başkenti. Dolayısıyla biz tarımsal faaliyetleri de destekleyecek yatırımları hiç gecikmeden öyle 30 yıl beklemeden gerçekleştirmek durumundayız. Bugün 1 tane baraj 4 tane gölet olmak üzere 5 tane sulama tesisinin açılışını yaptık. Ama şu anda Devlet Su İşleri’nin başlayıp devam ettiği ya da proje ya da ihale aşamasında olan çok sayıda baraj ve göletimiz var. Bunlarda gerçekleştiği takdirde sadece Manavgat’ta değil Antalya’nın bütün bölgelerinde yeni yatırımların, yeni tarımsal faaliyetlerin imkanları ortaya çıkacak. Ben bu çalışmaları yapan bütün yöneticilerimize başta hükümetimiz olmak üzere, emeği geçenlere, bölge milletvekillerimiz belediye başkanlarımıza hepsine çok teşekkür ediyorum. Bütün bunların arkasında olan itici güç sizlersiniz. Vatandaşımızdan gelen talep ve destek hem siyasetçiler için çok kıymetli, hem de bizim gibi yöneticiler için çok kıymetli. O yüzden sizlerin taleplerini biz her zaman almaya devam edeceğiz. Ve vatandaşın ihtiyacı neyse o yolda yürümeye devam edeceğiz. Ben gerek buradaki barajın diğer açılan tesislerin sizlere ve millete hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.
Antalya Milletvekili Sadık Badak da 1980 senesinde Manavgat’ta işyeri açtığını ve o zamanlarda ırmağın yükseldiğini ve işyerlerini su bastığını belirterek, “Ben 1980 senesinde Manavgat’ta işyerimi açtığımda Muratpaşa’da oturuyordum. Haftanın birkaç günü gelirdim. Kış aylarında her sene bürom ırmağın karşı yakasındaydı geçemezdim, ırmak yükselirdi. Oradaki arkadaşlarımız Naras Barajı yapılınca bu selden kurtulacağız derlerdi. Aday adayıyken Manavgat’a geldim. Manavgat’ı dolaşıyoruz ilçe başkanımız ve arkadaşlarımızla problemleri nelerdir diye. Önce Naras Barajı dediler. Bu 30 sene önce konuşuluyordu hala yapılmadı mı? 80’lerden 2008 yılına kadar kaç hükümet geçti. Naras Barajı çok şükür AK Parti iktidarına partimize nasip oldu. Ben emeği geçenlere, önceki Başbakanımıza, sayın Cumhurbaşkanımıza, Hükümetlerimize ve şimdiki Başbakanımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum. Manavgat’ımıza halkımıza hayırlı uğurlu olsun. Burada 70 bin dönüm arazi damlama sulamaya modern sistem sulamaya kavuşacak. Ve çiftçilerimiz son derece verimli ürünler elde edecek” diye konuştu.
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 30 senedir konuşulan bir projenin 2 senede tamamlanarak hizmete açıldığını belirterek “İşte bu AK Parti iktidarının emeğinin karşılığı. Biz sizler için çalışıyoruz. Geldiğimde sordum şu ana kadar 7 milyon metreküp su tutulmuş. Bittiğinde 100 milyon metreküpten daha fazla su burada birikmiş olacak. Geçtiğimiz günlerde Manavgat’ta talihsiz sel felaketi yaşadık. Eğer Naras Barajı su tutmaya başlamamış olsaydı, şu ana kadar burada 7 milyon metreküp su tutulmamış olsaydı Manavgat’ta yaşadığımız felaket misli misli fazla olabilirdi Allah korusun. Can kayıpları olabilirdi. Şimdi ne mutlu ki artık bugün burada biz böylesine dev eseri memleketimizin hizmetine, milletimizin hizmetine sunabilir hale geldik. Ben göstermiş olduğunuz desteklerden dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Sizlerin destekleri bizlere olmazsa biz bu hizmetleri gerçekleştiremeyiz. Bu mutlulukları paylaşamayız. Çünkü nasıl ki 30 sene sadece konuşmuşlar Naras Barajını yapamamışlarsa, bu barajın yapılması için AK Parti iktidarı beklenmişse... Biz sizden aldığımız güçle destekle bu hizmetleri yapabiliyoruz. O yüzden hepinizden Allah razı olsun barajımız hayırlı ve uğurlu olsun" dedi.
Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2014, 13:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner73