KATALONYA'NIN BAŞINA BAŞKAN YARDIMCISI GELDİ

Katalonya'nın bağımsızlık ilanının ardından yerel yönetimi fesh eden İspanya, Katalan polis şefinin görevini sonlandırdı ve bölgenin sorumluluğunu Başbakan Yardımcısına verdi.

KATALONYA'NIN BAŞINA BAŞKAN  YARDIMCISI  GELDİ
banner98
 Tarihinin en çalkantılı günlerinden birini geride bırakan İspanya, bugüne de son dakika gelişmeleriyle başladı. Dün akşam Katalonya yerel yönetimini fesh eden İspanya hükümeti, bu Sabah Katalan polis şefinin görevine son verdi.

BAŞBAKAN YARDIMCISI, BÖLGEDEN SORUMLU OLACAK

Katalan parlamentosunun tek taraflı bağımsızlık ilan etmesinin ardından, Katalonya'nın özerkliğini askıya alan ve bölgeyi doğrudan yönetme kararı alan İspanya konuyla ilgili ilk adımlarını attı.

İspanyol hükümetinden yapılan resmi açıklamada Katalonya Başkanı Puigdemont dahil tüm liderlerin görevden alındığı ve bölgenin sorumluluğunun Başbakan Yardımcısı Soraya Saenz de Santamaria'ya verildiği belirtildi.

KATALAN POLİSİNİN ÜST DÜZEY MÜDÜRLERİ GÖREVDEN ALINDI

Katalan hükümetinin yanı sıra Katalan polisinin üst düzey müdürleri de Madrid hükümeti tarafından görevden alındı. Görevden alınanlar arasında emniyet müdürü Josep Lluis Trapero da bulunuyor. Trapero,referandum sırasında yaşanan olaylarda Katalan polisinin etkisiz kalmasında dolayı hakkında soruşturma yürütülen isimlerden biriydi.

REKLAM
ads by AdMatic


Öte yandan Reuters'ın haberine göre, Katalan polis teşkilatı tüm polislerden krizde tarafsız kalmalarını istedi.

ERKEN SEÇİM 21 ARALIK'TA

Cuma günü İspanua Başbakanı Mariano Rajoy, Katalan parlamentosunun feshedildiğini açıklamış ve erken seçim tarihini 21 Aralık olarak duyurmuştu.

Ülke genelinde gece boyu bağımsızlık karşıtı ve bağımsızlık yanlısı gösteriler düzenlendi. İspanya'nın bugün daha büyük gösterilere sahne olması bekleniyor. Bunlardan biri de Madrid'de düzenlenecek "İspanya'nın birliği ve anayasa için" isimli gösteri olacak.

'HIZLANMAYI SÜRDÜRME' ÇAĞRISI

Görevden alınan Carles Puigdemont, destekçilerine 'hızlanmayı sürdürme' çağrısı yaptı. İspanyol savcılar ise önümüzdeki hafta Puigdemont hakkında 'isyan' suçlamasıyla soruşturma başlatmaya hazırlanıyor. Ayrılıkçılar, bundan sonra İspanyol yargısına karşı sorumlu olmadıklarını belirtiyor.

Ancak AB, ABDİngiltereAlmanya ve Fransa'dan gelen destek İspanyol hükümetinin elini güçlendiriyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2017, 12:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5727224107962425, DIRECT, f08c47fec0942fa0