Nilüfer Belediyesi Sanatevi ilk konuklarını ağırlıyor

Nilüfer Belediyesi’nin, Gümüştepe (Misi) Mahallesi’nde hayata geçirdiği “Sanatevi”, ilk konuklarını ağırlıyor. Ressam Sercan Apaydın ile Mehmet Çevik, üç hafta boyunca çalışmalarını Sanatevi’nde gerçekleştirecek.

Nilüfer Belediyesi Sanatevi ilk konuklarını ağırlıyor
banner98
Nilüfer’in, eşsiz doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla ünlü Gümüştepe (Misi) Mahallesi’nde, Nilüfer Belediyesi tarafından açılan Edebiyat Müzesi ile Mysia Fotoğraf Müzesi, kültür ve sanat alanında önemli katkılar sağlarken, yakın zamanda faaliyete geçirilen Sanatevi de, ağırladığı sanatçılara  ilham kaynağı oluyor. Araştırma odaklı projelerin yanı sıra mekana özgü işler, etkinlik tabanlı performanslar, deneysel çalışmalar, gösterimler ve eğitimlerin gerçekleştirileceği Nilüfer Belediyesi Sanatevi, ilk konuklarını ağırlıyor. Ressamlar Sercan Apaydın ile Mehmet Çevik, çalışmalarını Nilüfer Belediyesi Sanatevi’nde gerçekleştiriyor. Yerel halkla bütünleşen sanatçılar, şehrin gürültüsünden uzak, doğayla ve tarihle iç içe eserlerini çalışıyor. Üç hafta boyunca Nilüfer Belediyesi Sanatevi’nde kalacak olan sanatçılar, bu zaman içinde öğrencilerle de bir araya gelerek, deneyimlerini paylaşacak.

Nilüfer Belediyesi Sanatevi’ne konuk olan ressam Mehmet Çevik, çalışmaları hakkında bilgi verdi. Üzerinde imge ve boyama yapabileceği her türlü yüzeyleri boyadığını söyleyen Mehmet Çevik, “Çağdaş sanat kapsamında klasik usulde tuval üzerine çalışıyorum. Yüzey üzerinde arayışlarım devam ediyor. Bu bazen karton, herhangi bir ahşap veya tuval olabiliyor” ifadelerini kullandı.


ÇEVİK: BURADA YEREL HALKLA BÜTÜNLEŞTİK

Nilüfer Belediyesi’nin, sanata ve sanatçıya verdiği desteği gördüğünü belirten Mehmet Çevik, Sanatevi’nin kendilerine farklı bir deneyim kattığını ifade etti. İki haftadır Misi’de bulunduklarını söyleyen Çevik, ortam etkisinin, çalışmalarına yansıdığını dile getirdi. Çevik, “Sanatçı, yaşanmışlıklardan beslenir. İki hafta boyunca burada, kentten uzak, yerel halkla bütünleşerek yaşadık. Onlardan aldığımız enerji, gördüğümüz tüm imgeler, kurduğumuz ilişkiler bilinçaltımıza aktarılıyor. Zaman zaman köylüler bizi ziyaret ediyor. Hayatımızın belli bir dilimini, sanki bu köyün bireyiymiş gibi yaşadık. Tüm bunlar, hayata başka açıdan bakmamıza vesile oldu. Bu da, çalışmalarımızı direkt olarak etkiliyor” dedi.

Sanata yönelik bu tür yapıların, bulunduğu bölge insanının vizyonunu genişleteceğini ifade eden Mehmet Çevik, “Bunlar çok kıymetli şeyler. Sanatçılar, deneyimler yaşamak ister. Deneyimlerden yola çıkarak, birçok yapıyı geliştirip olgunlaştırıyoruz. Bölgede yaşayanlar da, sanatçının deneyimlerinden faydalanabilir” şeklinde konuştu.


APAYDIN: SANAT BULUNDUĞU HER ORTAMA KATKI SAĞLAR

Daha önce benzer deneyimler yaşadığını belirten ressam Sercan Apaydın da, “Bu tür etkinliklerle şehir dışına, özellikle de doğanın içine gelebilmek önemli oluyor. Misi’ye ilk kez geldik ve çok beğendik. Böyle bir ortamda, sanata yönelik yapıların olması çok değerli. Sanat, vizyon açısından bulunduğu her ortama katkı sağlar. İnsanların, bir sanatçının nasıl yaşadığına ve çalıştığına dair bilgi edinmesi hatta tanık olması, onlara farklı deneyim katabilir” şeklinde konuştu.

Sanata destek vermenin çok önemli olduğunu dile getiren Sercan Apaydın, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’e  sanata ve sanatçıya verdiği destek ve katkılardan dolayı teşekkür etti. Apaydın, “Sanatçılar, böyle kıymetlenir. Böyle ortamlarda var edebiliyorlar” dedi. Daha önce kent ve mimari konularda çalışmalar yaptığını belirten Apaydın, son dönemde daha soyut ve geometrik formlar kullanarak, farklı plastik arayış içine girdiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2018, 16:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5727224107962425, DIRECT, f08c47fec0942fa0