Leylek Festivali’ne yoğun ilgi

Avrupa Leylek Köyleri Birliği’ne üye olarak, Türkiye’nin bu alanda uluslararası arenadaki tek temsilcisi olma başarısını gösteren Karacabey’de, Eskikarağaç Uluslararası Leylek Festivali tüm coşkusuyla devam ediyor.

Leylek Festivali’ne yoğun ilgi
banner98

Karacabey Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen ve bu yıl 14’üncüsü gerçekleştirilen Uluslararası Eskikarağaç Leylek Festivali’nde hem yetişkinler hem de çocuklar için pek çok etkinliğe imza atıldı.

 

Halk oyunları gösterileri ile başlayan ve bisiklet & tekne turları, yarışmalar, sihirbaz gösterileri ve Geleneksel Fener Alayı ile devam eden festivalin protokol açılış törenine; AK Parti Bursa Milletvekili Atilla Ödünç, İlçe Kaymakamı Dr. Yusuf Gökhan Yolcu, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman, AK Parti İlçe Başkanı Ertem İşcan, MHP İlçe Başkanı Hüseyin Erol, Prof. Dr. İsmet Arıcı ve protokol mensuplarının yanı sıra, Bursa ve diğer kentlerden gelen çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Ekolojik turizm vurgusu

 

Protokol açılış töreninde konuşan Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, “Coşkuyla festivalimize katılan herkese teşekkür ediyorum. Karacabey Belediyesi olarak, 3T diyerek yola çıkmıştık. Tarımsal yatırımlar, Teknolojik yatırımlar ve Turizm yatırımları. Turizm yatırımlarında da ekolojik turizme vurgu yapmıştık. Karacabey'in de bu alanda değerlendirilebilecek ne kadar değeri varsa, hepsini harekete geçirmek için önemli çalışmalara imza atıyoruz. Birçok yerde faaliyetlerimiz devam ediyor. Bu noktada, yaptıkları başarılı çalışmalardan dolayı leyleklerin anne ve babası olarak nitelendirdiğimiz Fransizka ve Prof. Dr. İsmet Arıcı çiftine de ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

 

Eskikarağaç’ın farklı potansiyellerini de ortaya çıkaracağız

 

Leyleklerle ilgili farkındalığın önemli ölçüde arttığını söyleyen Özkan, “Artık birçok mahallemizden leylekler için yuva talebi geliyor. Vatandaşlarımız nezdinde, leyleklerle ilgili önemli bir farkındalık oluştu. Uluslararası leylek köyleri ağının temsilcisiyiz. İnşallah önümüzdeki yıllarda, Avrupalı dostlarımızı da burada ağırlayacağız. Mahallemizdeki eksikleri de her şeyiyle birbir tamamlıyoruz. Yılın her döneminde, yurdun çeşitli yerlerinden doğaseverleri ve fotoğrafçıları da burada sık sık ağırlamaktan memnuniyet duyuyoruz. Buraya butik otel tarzı bir yapıyı da kazandıracağız. Eskikarağaç'ın daha farklı potansiyellerini ortaya çıkaracağız. Mahallemizde, EKADER Köylü Kadınlar Derneği de çalışmalarını hızla sürdürüyor. Leylek Heykeli gibi anı duvarımız var. Göldeki sandal gezileri de sürüyor. Mevcut iskeleyle birlikte, yeni bir iskelemiz de yapım aşamasında olacak. Buraların insanlara daha fazla tanıtılması için mutlaka bir hikayesi olması gerektiğine inanıyoruz. Adem (Yılmaz) Amcamız da Yaren Leylek hikayesi ile Eskikarağaç'ın adeta sembollerinden biri oldu. Ülkemiz ve dünyadaki pek çok yerde bu hikâye konuşulmaya devam ediyor” diye konuştu.

 

Yatırımlar sürecek

 

Programda söz alan AK Parti Bursa Milletvekili Atilla Ödünç de Karacabey’in her yönüyle hızla gelişmeye devam ettiğini ve çok stratejik bir konumda yer aldığına vurgu yaparak, bölgenin daha da kalkınması için yatırım çalışmalarının hızla devam edeceğini söyledi. Karacabey’in çok önemli değerlere sahip olduğunu kaydeden Ödünç, Eskikarağaç’ın da bunlardan biri olduğunu belirterek, festivalin her geçen yıl daha da büyük coşkuya sahne olduğunu ifade etti.

 

Eskikarağaç’a olan ilgi her yıl artıyor

 

Programda konuşan Eskikaraağaç Mahalle Muhtarı Rıdvan Çetin de ‘Leylek Köyü’ Eskikarağaç'a olan ilginin her geçen yıl daha da arttığına dikkat çekerek, uluslararası leylek festivalleri sayesinde mahallenin adının dünyada duyulmasından dolayı büyük mutluluk yaşadıklarını söyledi. Belediye Başkanı Ali Özkan'ın, mahallenin gelişimi adına gösterdiği özveriden dolayı da kendisine teşekkür eden Çetin, festivale katılan herkese teşekkür etti.

 

Vatandaşlar Eda-Metin Özülkü konseriyle coştu

 

Öte yandan, gün boyu süren festivalin akşam saatlerinde sahneye çıkan sevilen sanatçılar Eda-Metin Özülkü çifti de sahnede sergiledikleri performans ve birbirinden güzel şarkılarıyla, kendilerini izlemeye gelen vatandaşlara unutulmaz bir gece yaşattı.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2018, 12:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5727224107962425, DIRECT, f08c47fec0942fa0