Teröristlerden temizlenen buzul göllerinde festival

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde güvenlik güçlerince gerçekleştirilen başarılı operasyonlarla terörden arındırılan 3 bin 400 rakımlı Cilo Dağlarında bulunan Sat Buzul Gölleri'nde düzenlenen "1. Doğa Sporları Festivali" renkli görüntülere sahne oldu.

Teröristlerden temizlenen buzul göllerinde festival
banner98

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, güvenlik güçlerince gerçekleştirilen başarılı operasyonlarla terörden arındırılan Cilo Dağları'ndaki Sat Buzul Göllerinde düzenlenen "1. Doğa Sporları Festivali" çok sayıda yerli ve yabancı ziyaretçiye ev sahipliği yaptı.

Güvenlik güçlerince özellikle son zamanlarda yürütülen başarılı operasyonlarla terörden temizlenen yayla ve doğal güzelliklerin bulunduğu alanlar, uzun aradan sonra ziyaretçilere açıldı.

Havaların ısınmasıyla Cilo Sat Gölleri ve Buzulları Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği (CİSAD) tarafından 29 Haziran-1 Temmuz'da 3 bin 400 rakımlı Cilo Dağı'ndaki Sat Buzul Gölleri'nde düzenlenen festival, renkli görüntülere sahne oldu.

Yerli ve yabancı 100'ü aşkın doğasever ve sporcunun katıldığı festivalde trekking, yamaç paraşütü, kano, yüzme ve dağ bisikleti gibi etkinlikler yer alırken katılımcılara festival süresince yöresel yemekler ikram edildi.

Akşam saatlerinde yakılan kamp ateşi etrafında toplanan kampçılar, ay ışığı altında gitar ve kaval eşliğinde şarkı söyledi, eğlendi ve halay çekti.

Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), 112 Acil Sağlık Hizmetleri ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekipleri de festival alanında hazır bulundu.

"Terör nedeniyle uzun süre kapalıydı"

Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Ersan Başar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Cilo Sat Dağları tırmanışının 2018 yılı programlarında olduğunu ve festival kapsamında bu tırmanışı da gerçekleştirdiklerini söyledi.  

Festivale Türkiye'nin dört bir yanından dağcı ve sporcunun katıldığını belirten Başar, şöyle devam etti:

"Özellikle bu bölge dağcılar için çok önemli. Yabancı dağcıların da gözdesi arasında. Uzun süredir çıkış yapılmıyordu. Bundan 15-20 yıl önce resmi çıkışlar yapılmıştı.Yine münferit dağcılarımız tırmanış yapıyor bu bölgede. Maalesef terör nedeniyle uzun süre kapalıydı. Zirve tırmanışını başarıyla gerçekleştirdik. Sanırım bu güzel tırmanıştan sonra bu güzel ortamdan sonra gelecekte de tırmanışların sayısı artacak. Burada herşey çok güzel, herhangi bir sıkıntı yok, güvenlik ile ilgili bir sorun da yaşamadık."

Başar, federasyon olarak bölgeye ciddi ağırlık verdiklerini, 2019 eğitim faaliyetlerini Hakkari'de artıracaklarını dile getirdi.

Bölgede dağcılığın bütün branşlarının yapılabildiğini ifade eden Başar, şu değerlendirmede bulundu:

"Bölgede 4 binin üzerinden birçok zirve bulunmakta. 4 bin metre yüksekliği de Avrupa'da çok bulamıyorsunuz. Çoğu dağcılar için çok önemli bir yükseklik. O yüzden bir cazibe noktası. Bu cazibe noktasını biz hem spor adına hem de turizm adına iyi değerlendirmeliyiz. Şu anda inşallah temellerini attık. Federasyon olarak inşallah artık sürekli burada olacağız. Elimizden geleni yapıyoruz. Bölgeye de ciddi bir talep var ve bu da güzel bir şey."

"Dokunulmamış tamamen doğal bir doğayla buluştum" 

CİSAD Başkanı Azad Ölmez ise festivalin yoğun ilgi gördüğünü, bunu, geleneksel hale getirmeyi hedeflediklerini vurguladı.

Hakkari dağlarının potansiyelini katılımcılara sunmaya çalıştıklarını anlatan Ölmez, herkesin festivalden memnun kaldığını söyledi.

Festivale Zonguldak'tan katılan emekli öğretmen Tülin Yücesan da ''Gelirken kaygılarım vardı. Burası hakkında hiçbir bilgim yoktu. Çünkü ilk kez Hakkari ve Yüksekova'ya geldim. Çok beğendim, çok memnun kaldım. Herkese tavsiye ediyorum. Gelip görsünler, ülkemizin her köşesi ayrı bir cennet, ayrı bir güzellik." diye konuştu.

Hırvatistan'dan gelen doğasever Vladan Cosıc de "Burası çok nadir görülen doğaya sahip yerlerden biri. CİSAD Başkanı Azat Bey'in daveti üzerine geldim ve çok memnun oldum. Tarif ettiğinin çok daha ötesinde bir güzellikle karşılaştım. Dokunulmamış tamamen doğal ve bakir kalmış bir doğayla buluştum. Herkese çok teşekkür ederim.'' ifadelerini kullandı.

Bölgenin Türkiye'de görülmesi gereken ender güzellikteki yerlerden biri olduğuna işaret eden katılımcılardan Merve Durak da "Doğa harikası bir yer. Türkiye'nin cennet köşelerinden biri. Bence kendisine 'dağcıyım, sporcuyum' diyen herkesin burayı görmesi ve yaşaması lazım." dedi.

Komutanlardan festival alanına ziyaret

Yüksekova 3. Piyade Tümen Komutan Vekili ve Şemdinli 34. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Erdoğan Baykal ile Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Emre Tayanç, Sat Buzul Gölleri'nde düzenlenen festival alanını ziyaret ederek doğaseverler ve sporcularla sohbet etti.

Tuğgeneral Tayanç, burada yaptığı konuşmada, ''Burada öğretim görevlisi, sporcularımız, madencisi, iş adamı, kadınlarımız, hukukçularımız var. Burada tek yumruk gibi bir araya gelmek, şu coğrafyada bana çok ümit veriyor. İnşallah bana göre bu bulaşma aslında 'Biz burayı turizm, hayvancılık, madencilik her şey için kullanacağız' gibi bir dua hükmünde.'' diye konuştu.  

Festival süresince güvenlik tedbirleri alan Türk Silahlı Kuvvetlerine teşekkür eden doğaseverler ve sporcular, komutanlara ziyaretlerinden duydukları memnuniyeti dile getirerek çay ve yemek ikramında bulundu. 

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2018, 13:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5727224107962425, DIRECT, f08c47fec0942fa0