Başkan Taban’dan İstanbul’un Fethi Kutlama Mesajı

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban İstanbul’un Fethinin 565'inci yıl dönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Başkan Taban’dan İstanbul’un Fethi Kutlama Mesajı
banner98

Taban, yayımladığı mesajında, İstanbul’un fethi ile çağ kapatıp çağ açan o geçilmez surları göstermiş olduğu kararlılıkla geçmeyi başaran Fatih Sultan Mehmet'i her yönüyle çok iyi anlamamız ve onu yeni neslimize her açıdan en güzel şekilde anlatmamız gerektiğine vurgu yaptı.

ÇAĞ KAPATIP ÇAĞ AÇAN SULTAN FATİH
Taban mesajında şunlara yer verdi; “29 Mayıs 1453. Bu tarih öyle bir tarih ki tüm dünyanın seyrini değiştiren, fizik kurallarını rafa kaldıran, bir azmin ve kararlılığın, bir sevdanın ve gönül vermişliğin tarihi. 21 yaşında gencecik bir sultanın “Ya ben İstanbul’u alırım ya da İstanbul beni! sözünü dedirtebilecek kadar gözü kara bir komutanın geçilemez denilen o surları geçtiği ve bir çağı kapatıp bir çağı açarak İstanbul’un fethine mazhar olduğu şanlı bir tarih. Peygamber Efendimiz (SAV)'in "İstanbul bir gün feth olunacaktır. Onu fetheden asker ne güzel askerdir. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandandır" hadis-i şerifine nail olmuş bir cengaver Sultan Mehmed. Bu kutlu şehri fethederek dünyanın merkezi yapan Sultan Mehmed, fetihten sonra İstanbul’u, hoşgörü, barış ve kardeşliğin merkezi haline de getirmiştir” şeklinde konuştu.

“FETİH İLE SADECE ŞEHİR DEĞİL, GÖNÜLLER DE FETHEDİLMİŞTİR”
Hedefine ulaşmak için gemileri karadan yürütecek kadar fethe inanmış şanlı ecdadın torunları olarak, onların bıraktığı mirasa sahip çıkmak ve onlara layık olmak genç nesillerin en büyük ideali olmalıdır diyen Taban, “Fetih, köhnemiş kilitleri açmak, pas tutmuş kapıları aralamak, kalplere, gönüllere giriş yapabilmektir. Fetih, mazlumların elinden tutmak, gariplerin, yolda kalmışların, yoksulların yüreğine su serpebilmektir. Fetih, zulmün egemen olduğu o diyarlara, adaleti, hoşgörüyü taşımaktır. Karanlık çağlara mühür vurup, aydınlık bir istikbali inşa edebilmektir fetih ile sadece şehir değil, gönüller de fethedilmiştir. İstanbul'u fethetmesinden sonra "Fatih" unvanını alan genç padişah II.Mehmed büyük ilim, din, kültür ve sanat adamlarını etrafında toplayarak İslam medeniyetine yeni bir hamle vermiş ve İstanbul'u devrinde bu medeniyetin ve dünyanın en yüksek merkezi haline getirmesini de bilmiştir” dedi.

“BU ASİL RUH VAR OLMAYA DEVAM EDİYOR”
53 gün süren kuşatma sonucunda Doğu Roma İmparatorluğu'nun (Bizans) başkenti İstanbul’u 29 Mayıs 1453 tarihinde fetheden bu ruh hiçbir şekilde kaybolmadan devam ediyor diyen Taban, “Bizler bu ruhu Çanakkale’de, Sakarya’da, Büyük Taarruz’da, Kore’de Kıbrıs’ta, Terör olaylarına karşı verilen mücadelede, Karanlık geceyi aydınlığa çeviren ülkemizin bekası için canlarını hiçe sayan 15 Temmuz’da ve Afrin’de gördük. Ve bu asil ruhu her zaman görmeye de devam edeceğiz” diye konuştu.

“FATİH SULTAN MEHMET’İ HER YÖNÜYLE ANLAYAN BİR NESİL YETİŞTİRMELİYİZ”
Kadim şehir İstanbul'u 21 yaşında fethetme başarısı göstererek 1000 yıllık Bizans İmparatorluğu'na son veren, bir çağı kapatıp bir çağı açan Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmed’i her yönüyle çok iyi anlamamız gerektiğine vurgu yapan Taban, “Onun göstermiş olduğu azim, kararlılık, cesaret ve metanet duyguları gençlerimize yol göstermelidir. Komutanlığın yanında, devlet adamlığı, ilim ve bilime karşı duyduğu ilgi ve çağın ötesinde sahip olduğu vizyon kişiliği gençlerimize örnek olmalıdır. Bu vesile ile İstanbul’un fethine katılma şerefine nail olmuş İnegöl’ün manevi mimarlarından olan, yaptırdığı külliye ile şehrimize değer katan İshakpaşa’yı da burada hürmetle yad etmek istiyorum” dedi.

Taban son olarak, “Bu duygu ve düşüncelerle Peygamber efendimizin müjdelediği komutan, gemileri karatan yürüten, asırlarca kırılmayan zincirleri parçalayan, çağ kapatıp, çağ açan Fatih Sultan Mehmet Han’ı ve muzaffer ordusunu rahmet ve minnetle anıyor, manevi huzurlarında saygıyla eğiliyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2018, 16:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5727224107962425, DIRECT, f08c47fec0942fa0