12 Bin Öğrenciye Güvenli Gıda Eğitimi

Türkiye’ye örnek projelerin merkezi haline gelen Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), gıda güvenliği ve israf konusunda yeni bir projeyi daha hayata geçirdi. BTSO öncülüğünde ‘Güvenilir Gıda Tüketelim İsrafı Önleyelim Projesi’ çerçevesinde 100 okulda, 12 bin öğrenciye eğitim verilmeye başlandı.

12 Bin Öğrenciye Güvenli Gıda Eğitimi
 BTSO, Bursa Valiliği ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Uludağ Üniversitesi, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde ortaöğretim seviyesindeki yaklaşık 12 bin öğrenciye güvenilir gıda ve israf konusunda eğitim veriliyor. Söz konusu eğitimler kapsamında ilk ders Kükürtlü Ticaret ve Sanayi Odası Ortaokulu’nda verildi. İlk ders öncesi okulun seminer salonunda düzenlenen törene Vali Yardımcısı Mustafa Karslıoğlu, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Aytuğ Onur, BTSO 12. Meslek Komitesi üyeleri, okul idarecileri ve öğrenciler katıldı.
Törende konuşan BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Onur, toplumda gıda güvenliğini artırmayı hedeflediklerini söyledi. BTSO 12. Meslek Komitesi’nin çalışmaları doğrultusunda ‘Güvenilir Gıda Tüketelim İsrafı Önleyelim Projesi’ni hayata geçirdiklerini söyleyen Onur, “Proje çerçevesinde 5, 6 ve 7’nci sınıf öğrencilerimiz, güvenilir gıda konusunda bilgi sahibi olacak. Bu öğrencilerimiz ayrıca israfın önlenmesi konusunda toplumsal farkındalığın artmasını sağlayacak. Eğitimlerimizle Bursa’da 100 okulda yaklaşık 12 bin öğrencimize ulaşacağız. Güvenilir gıda ve israf konusunda ayrıca kompozisyon yarışması da düzenleyeceğiz. Bu konuda en başarılı 10 öğrencimize tablet bilgisayar hediye edeceğiz” dedi.
Vali Yardımcısı Karslıoğlu ise konuşmasında israf konusuna dikkat çekti. Türkiye’de her gün 6 milyona yakın ekmeğin çöpe atıldığını belirten Karslıoğlu, gıda konusunda bilinç oluşturmak için eğitimlerin küçük yaştan itibaren verilmesi gerektiğine dile getirerek, “Dünyada 1,2 milyar insan, günlük beslenmesini karşılayacak gıda güvenliğinden yoksun bulunmaktadır. Yani üretilen gıdanın 3’te biri sofralara bile ulaşamadan çöpe gitmektedir. Son zamanlarda dünyamızın en önemli sorunlarından birisi israftır. Bu nedenle bu projeyi oldukça önemsiyorum” diye konuştu.
Konuşmaların ardından öğrencilere süt ve proje için hazırlanan bilgilendirme kitapçığı verildi. Gıda güvenliği ve israf konusundaki ilk ders ise İl Sağlık Müdürlüğü eğitmenlerinden Dilara Kasil tarafından verildi.
Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2015, 12:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5727224107962425, DIRECT, f08c47fec0942fa0