Yere Düşen Ebabil Kuşu Tedavi Altında

Osmangazi Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi, dünyanın en nadir görülen kuşlarından biri olan ve kendine has özellikleri ile halen esrarını koruyan ebabil kuşuna ev sahipliği yapıyor. Sokakta bulunan ebabil kuşu, tedavi edildikten sonra gözetim altına alındı.

Yere Düşen Ebabil Kuşu Tedavi Altında
banner98

-      Dünyanın En Nadir Görülen Kuşu Osmangazi’de

-      Osmangazi’de Ebabil Kuşu Bulundu

-      Yere Düşen Ebabil Kuşu Tedavi Altında

Uluyol Mahallesinde bir vatandaşın yerde hareketsiz duran bir kuş bulduğu ihbarı üzerine bölgeye giden Osmangazi Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, kuşu alarak Osmangazi Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi’ne getirdi. Veterinerler tarafından yapılan tedavide, kuşun, dünyanın en nadir görülen kuşlarından biri olan ebabil kuşu olduğu belirlendi. Ebabil kuşu Kur'an-ı Kerim’de adından söz edilen ender kuşlardan bir tanesi. 570 yılında Yemen Valisi Ebrehe, Kabe’yi yıkmak için fil ordusu ile Kabe’ye hareket eder. Kabe’nin girişinde Ebabil kuşlarından oluşan sürü gagaları ile taşıdıkları taşları fil sürüsünün üzerine bırakır. Ebrehe’nin fil ordusu atılan taşlarla yenik düşer. Fil suresinde de bu olay anlatılmaktadır.

 

Uyurken dahi havada olan ve sadece üremek için yere konan ebabil kuşunun yapılan tedavisinde herhangi bir rahatsızlığı olmadığı tespit edildi. Osmangazi Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi’nde görevli Veteriner Hekim Kadir Özdemir, ebabil kuşunun bir yere çarpma sonucu yere düştüğünü tahmin ettiklerini belirterek, “Kuşun beslenme ve su ihtiyacını karşıladık. Orman Bölge Müdürlüğü’ne teslim edeceğiz. Orada uçmaya hazır hale geldikten sonra doğaya bırakılacak” dedi.

 

Osmangazi Belediyesi 

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2018, 12:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5727224107962425, DIRECT, f08c47fec0942fa0