banner105

Vicdanları Rahatlatmak İçin Bombalamak Yanlış!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Birleşmiş Milletler Teşkilatına rağmen, sırf sözde insanlık vicdanını rahatlatmak adına Suriye'ye bomba yağdırılması bir yanlışın bir diğer fahiş hatayla tamir çabasından farksız olacaktır" dedi.

 Vicdanları Rahatlatmak İçin Bombalamak Yanlış!
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Birleşmiş Milletler Teşkilatına rağmen, sırf sözde insanlık vicdanını rahatlatmak adına Suriye'ye bomba yağdırılması bir yanlışın bir diğer fahiş hatayla tamir çabasından farksız olacaktır" dedi.

Bahçeli, Isparta Belediyesi tarafından yaptırılan yatırımların açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin komşu ülkelerinde ve Ortadoğu'da yaşanan iç karışıklıkların Türkiye'yi zora soktuğunu anlattı. Bahçeli, Ortadoğu'da dirlik ve güvenliğin kalmadığını, İslam toplumlarının felaketlere mahkum olduğunu, Irak'ta her gün bombaların patladığını, Mısır'da darbecilerin can aldığını, Suriye'nin ise meçhule doğru hızla sürüklendiğini vurguladı.

Suriye'nin kan ve ölüm tünelinde çırpındığına işaret eden Bahçeli, Esed yönetimiyle muhalifler arasındaki mücadelenin Suriye halkını canından bezdirdiğini aktardı. Şam'ın Guta bölgesinde kimyasal silah kullanılması ile dünyanın ayağa kalktığını, Suriye'ye müdahalenin gündemde olduğunu anlatan Bahçeli, ancak müdahalenin şekli, zamanı, sınırları yöntemi konusunda henüz mutabakat sağlanmadığını belirtti. Suriye'ye yapılacak müdahalenin sonuçlarının çok ağır olacağını iddia eden Bahçeli, herşeye rağmen silahın son seçenek olarak değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi. Uluslararası, toplumsal, siyasi ve diplomatik kanalların sonuna kadar kullanılarak Suriye'deki kördüğümün açılması gerektiğine işaret eden Bahçeli, Birleşmiş Milletler kimyasal silah uzmanlarının Suriye raporunun beklenmesi gerektiğini savundu.

Meşru olmayan, uluslararası hukuka uymayan her türlü tavır ve tercihten kaçınılması gerektiğini söyleyen Bahçeli, "Birleşmiş Milletler Teşkilatına rağmen, sırf sözde insanlık vicdanını rahatlatmak adına Suriye'ye bomba yağdırılması bir yanlışın bir diğer fahiş hatayla tamir çabasından farksız olacaktır. Biliyoruz ki, bugün insanlık nam ve hesabına müdahale hazırlığı içinde olanlar, bölgemizde akan kanın başlıca müsebbibidir. Ortadoğu ve İslam toplumlarının hazin durumunun sorumlusu sömürgeci güçlerden başkası değildir. Kimyasal silah kullanılmasından, otoriter yönetimlerden ve şiddet vakalarından şikayetçi olan küresel güçler önce aynaya bakmalı ve özeleştiri yapacak cesareti sergilemelidir. Sormak lazımdır ki, Suriye'ye kimyasal silahı kim satmıştır? Kitlesel ölümlere neden olan acımasız silahları rejim veya muhaliflerin kullanımına kim vermiştir? Emperyalizmin sinsi tarafları kimi aldatacağını sanmaktadır?" diye sordu.

Batı ülkelerinin belirli aralıklarla uçaklarıyla donanmalarıyla İslam coğrafyasını bombalamasını hak ve reva olarak görmediklerini vurgulayan Bahçeli, "Asırlarca üzerinde yaşadığımız geniş coğrafyada önce kavga ve ihtilaf çıkarıp, sonra da müdahale şartları oluştu ve olgunlaştı diyerek ölüm saçmak ahlaksızlıkla, adaletsizlikle ve vicdansızlıkla eş anlamlı değil midir?" diye konuştu.

Suriye'de yaşanan olayların bölge adına yeni ve ciddi sorunlara kapı araladığını kaydeden Bahçeli, Irak işgalinin de Irak'ın toprak bütünlüğünü zedelediğini ve Türkiye'nin güvenliğini tehlikeye soktuğunu ifade etti. AK Parti hükümetinin Suriye'de milli menfaatlere göre hareket etmesi gerektiğine işaret eden Bahçeli, "Batılı güçlerin peşine takılıp Suriye'ye yönelik müdahale ortaklığı yaparak savaş açmak, hükümeti ve ülkemizi birçok musibetle yüz yüze bırakacaktır. Başbakan ve hükümeti öncelikle Suriye kaynaklı tehdit ve tehlikelere kafa yormalı, tedbir geliştirmelidir" şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2013, 01:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner73