banner101

İstiklal şehitlerine vefa

BURSA – İstiklal Savaşı’nda Bursa İnegöl’de vatanı uğruna canlarını veren 81 şehidin bulunduğu Halhalca İstiklal Savaşı Şehitliği, Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenerek ecdada yakışır hale getirildi.

İstiklal şehitlerine vefa
 Bursa’yı değerleriyle geleceğe taşırken ecdat emanetlerini de ihya eden Büyükşehir Belediyesi, İnegöl İlçesi Halhalca Mahallesi mevkiinde, İstiklal Savaşı’nda Yunanlılar ile Türk ordusu arasında yaşanan muharebede canlarını veren 81 şehidin bulunduğu şehitliği düzenleyerek ziyarete açtı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Halhalca İstiklal Savaşı Şehitliği’nin açılışında yaptığı konuşmada, milli mücadele döneminde Bursa ve İstanbul’a yakınlığı nedeniyle İnegöl’ün de Yunan işgaline maruz kaldığını hatırlattı.

“Şehitler destan yazdılar”

Başkan Aktaş, 1920, 1921 ve 1922 yıllarında 4 kez işgal edilen İnegöl’ün milli mücadelede en fazla tahribata uğrayan yerlerden olduğunu söyleyerek, “İnegöl, işgal yıllarında harabeye dönmüş. Yunan işgali sırasında canları uğruna mücadele eden İnegöl’ün yiğit evlatlarını rahmetle anıyoruz. Onlar, milli sorumluluk şuuruyla, fedakarca vatanı savundular, çile çektiler, eziyet gördüler ama ne pahasına olursa olsun destan yazarak bize özgür bir vatan bıraktılar. İnegöl’ün böyle bir değeri olduğunu ifade edelim istedik. Bursa bir tarih şehri, kültür şehri, ticaret şehri, sanayi şehri… İnegöl de Bursa’nın en önemli parçalarından bir tanesi” diye konuştu.

Başkan Aktaş, şehitlikte yapılan çalışmaları anlatarak, “4 dönümlük arazide 78 İstiklal şehidimiz, 5 de 1. Dünya Savaşı şehidimiz yatıyor. Onlar en yüce mertebeye ulaştılar. Tarihimizde yaşananları unutmuyoruz, geleceğimizi inşada bize yol gösteriyor” dedi.

“Ülkemizi tüm değerleriyle geleceğe taşıyacağız”

Geleceğe yürürken tarihi doğru okumak gerektiğini belirten Başkan Aktaş, “Ecdadımızın bizlere bıraktığı ülkemizi tüm değerleriyle geleceğe taşıyacağız. Bize bu vatanı emanet edenlere vefa borcumuzu ancak bu şekilde ödeyebiliriz. İnegöl Belediyesi mülkiyetinde bulunan bu alanda şehitlerimizin isimlerinin yazılı olduğu kaidelerle şehitlik anıtı çevresiyle düzenlendi. Çevre duvarı ve tören alanı oluşturuldu. Kurtuluşa emek veren, can veren aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyoruz” şeklinde konuştu.

Büyükşehir’e teşekkür

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban da tarihe tanıklık eden Halhalca Mahallesi’nde şehitliğin düzenlenmesi nedeniyle Büyükşehir Belediyesi’ne ve Başkan Aktaş’a teşekkür etti. İnegöl Kaymakamı Ali Akça, birlik ve beraberlik mesajı verirken, Halhalca Mahallesi Muhtarı Veysel Yılmaz ise tarihi 1900’lü yıllara dayanan mahalledeki çalışmalar nedeniyle Başkan Aktaş’a teşekkür etti.

İnegöl İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Uğur Baş, İlçe Emniyet Müdürü İlhami Araali, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Bülent Temelli ve AK Parti İnegöl İlçe Başkanı Mustafa Ersan ile vatandaşların yoğun katılım sağladığı programda, dualarla şehitliğin açılışı gerçekleştirildi.


Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2018, 17:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner108

google.com, pub-5727224107962425, DIRECT, f08c47fec0942fa0