banner78

Çinli teknoloji devi Türkiye’ye yatırımda kararlı

Çin merkezli teknoloji şirketi H3C ile Boğaziçi Holding iştiraki Boğaziçi Bilgisayar arasında yaklaşık 2 yıl önce imzalanan distribütörlük anlaşması fiziki yatırıma dönüşüyor. H3C Uluslararası Ticaret Başkan Yardımcısı Richard Xie, Türkiye’nin H3C’nin dış yatırımlarında öncelikli ülke konumunda olduğunu söylerken, Boğaziçi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tecdelioğlu muhtemel yatırımın gerçekleşmesi halinde Türkiye’nin kazanacağını ifade etti.

Çinli teknoloji devi Türkiye’ye yatırımda kararlı

Philips, Dyson, Kyocera ve Corsair gibi küresel teknoloji devlerinin Türkiye partneri olan Boğaziçi Holding iştiraki Boğaziçi Bilgisayar ile Çin merkezli router, modem ve switcher üreticisi H3C’nin yaklaşık 2 yıl önce imzaladıkları distribütörlük anlaşması adım adım fiziki yatırıma dönüşüyor. Çinli teknoloji devi, Türkiye’deki partneri ile en az 200 kişinin istihdam edileceği fabrika yatırımında karar aşamasına geldi. Boğaziçi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tecdelioğlu, Boğaziçi Bilgisayar Genel Müdürü Ümit Önder, Boğaziçi Bilgisayar Pazarlama Müdürü Neslihan Özdemir, H3C Uluslararası Ticaret Başkan Yardımcısı Richard Xie, H3C Türkiye Ülke Müdürü Felix Zhao, H3C Türkiye Kanal Satış ve Geliştirme Direktörü Metehan Arıcan ve H3C Türkiye Satış Yöneticisi Gavin Zhang son buluşmada muhtemel yatırımın detaylarını ele aldı.

“SADECE SEKTÖRÜMÜZ DEĞİL ÜLKEMİZ KAZANIR”

Boğaziçi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tecdelioğlu, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı: “Çinli devin Türkiye’ye yatırım düşüncesi H3C ile birlikteliğimizin en başından beri gündemimizde olan bir konu. Yaklaşık 2 yıl önce başlayan iş ortaklığımızda başarılı projelere imza attık. H3C’nin Çin’den sonra en fazla büyüme sergilediği ülkelerin başında geliyoruz. Bu durum sürecin en başından beri hayata geçirmek istediğimiz üretim yatırımımızın gerçekleşme ihtimalini kuvvetlendiriyor. Çinli bir teknoloji devinin Türkiye’de fiziki yatırımı düşünmesi hem sektörümüz hem de ülkemiz için büyük bir anlam taşıyor. Muhtemel yatırım Marmara Bölgesi civarında gerçekleşecek. Fabrikanın hayata geçmesiyle Türkiye, H3C’nin bölgedeki üretim üssü olacak. Bu, Türkiye’nin bölge ülkelere yüksek teknoloji ürünlerin ihracatını gerçekleştirmesi anlamına geliyor. H3C’nin ülkemize güveni tam. Bu yatırımın önemi bizler için büyük. İstikrarlı büyüme için üretmekten ve ürettiğimizi ihraç etmekten başka şansımız yok.”

“ÖNCELİKLİ ÜLKEMİZ TÜRKİYE”

Çin merkezli teknoloji devinin geçen yıl global pazarda yüzde 166’lık büyüme kaydettiğini söyleyen H3C Uluslararası Ticaret Başkan Yardımcısı Richard Xie ise, “Türkiye ile Çin arasındaki siyasi, ekonomik ve güvenlik alanlarındaki ilişkiler her geçen yıl güçleniyor. Avrupa, Asya ve Afrika pazarlarının tam ortasında yer alan bir ülkeden söz ediyoruz. Dinamik nüfus ve son yıllarda artan teknoloji yatırımları Türkiye’yi yatırımda tercih etmemizde etken faktörler. Toplantımızın ana gündemini Boğaziçi Holding ile gerçekleştirmeyi planladığımız ortak yatırım oluşturdu. Bu yıl öncelikli hedeflerimiz arasında yurt dışı pazarlardan gelen talepler doğrultusunda H3C ürün gamını genişletmek var. Türkiye, globalde öncelikli ülkelerimiz arasında yer alıyor. Türkiye pazarına yeni giriş yapmış bir marka olarak Boğaziçi Bilgisayar’a bizlere vermiş oldukları destekten ve göstermiş oldukları cesaretten ötürü bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Türkiye pazarına yatırım yapmaya ve iş ortaklarımıza destek olmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Necmi İnce

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner73