BTSO EVM, Tekstil Sektöründe Verimliliği Gündeme Taşıdı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) bünyesinde faaliyet gösteren Enerji Verimliliği Merkezi, tekstil sektöründe enerji verimliliğine katkıda bulunmak amacıyla ‘Tekstil Sektöründe Enerji Verimli Buhar Yönetimi ve Kazanımları Çalıştayı’ düzenledi.

BTSO EVM, Tekstil Sektöründe Verimliliği Gündeme Taşıdı
banner98
 Tekstil sektöründe daha az enerji harcaması ve tekstil sektörünün daha rekabetçi hale gelmesi amacıyla BTSO EVM tarafından, Bosch ve Ayvaz sponsorluğunda düzenlenen Çalıştay, iş ve akademi dünyasının önemli isimlerini bir araya getirdi. Bursa Teknoloji Koordinasyon ve Ar-Ge Merkezi (BUTEKOM) ev sahipliğinde gerçekleştirilen çalıştaya sektör temsilcileri yoğun ilgi gösterirken; etkinlik kapsamında ‘Kaliteli Buhar Üretimi ve Yönetimi’, ‘Buharda Enerji Verimliliği’ ve ‘Buharda Enerji Geri Kazanımı ve Kontrol’ konularında oturumlar gerçekleştirildi. 

 

TÜRKİYE’DE BİR İLK

Açılış konuşmalarıyla başlayan çalıştayda BTSO MESYEB Genel Müdürü Ramazan Karakök, MESYEB bünyesinde faaliyet gösteren Enerji Verimliliği Merkezi’nin etüt, eğitim, ölçüm, danışmanlık ve enerji yönetim sistemi alanlarında iş dünyasına hizmet verdiğini söyledi. EVM’nin TÜRKAK tarafından akredite edilen Türkiye’nin ilk ve tek ‘Enerji Ölçüm Laboratuvarı’na sahip olduğunu ve enerji verimliliği konusunda sektörel farkındalığı artırmak adına da önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini kaydeden Karakök, tekstil sektörü ile başladıkları organizasyonlara farklı sektörlerdeki toplantılarla devam edeceklerini dile getirdi.

 

TEKSTİL SEKTÖRÜNDE BELGELENDİRME BAŞLIYOR

MESYEB bünyesinde gerçekleştirilen faaliyetlere ilişkin de bilgiler veren Ramazan Karakök, 3 yıl önce kurulan MESYEB’in kısa süre içerisinde Türkiye’nin en büyüğü haline geldiğini söyledi. 64 meslekteki sınav ve belgelendirme yetkisi ile merkezin Türkiye genelinde faaliyet gösteren 160 belgelendirme kuruluşu arasında lider konumda olduğuna dikkat çeken Karakök, “İş dünyamızın ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda 64 mesleğe ek olarak aralarında tekstil sektörü mesleklerinin de yer aldığı 13 meslekte daha yetki alabilmek adına kapsam genişletme çalışmalarına başladık. İki ay içerisinde tekstil sektöründe de sınav ve belgelendirme hizmeti vermeye başlayacağız.” diye konuştu.

 

“VERİMLİLİĞİ İYİ ANLATMALIYIZ”

Enerjiyi daha verimli kullanmanın yöntemlerini firmalara aktarmak adına BTSO tarafından kente kazandırılan EVM’nin önemli bir proje olduğunu vurgulayan Enerji Verimliliği Derneği (ENVERDER) Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Uysal, “Türkiye’de yeşil sanayi uygulamalarını başlatan ilk kent olan Bursa’da, EVM ile enerji verimliliği alanında da farkındalık artıyor. Enerji yoğunluğunu ve giderlerini azaltmak isteyen tüm sanayicilerimiz mutlaka EVM’nin hizmetlerinden faydalanmalı.”dedi. Enerji verimliliğinin her şeyden önce ‘kazandırıcı’ bir kavram olduğunu dile getiren Uysal konuşmasına şöyle devam etti: “Enerji verimliliği birçok alanda kazandıran bir uygulama. Maddi yönden, ülke çıkarları yönünden ve çevre yönünden önemli kazanımlar sağlıyor. Bu kazanımları firmalarımıza ne kadar iyi anlatabilirsek enerji verimliliği uygulamaları da o yönde artacaktır.” dedi.

 

100’DEN FAZLA ÖLÇÜM RAPORU HAZIRLANDI

BTSO EVM Yöneticisi Canpolat Çakal ise enerji verimliliği odağında tekstil sektöründe farkındalık oluşturmak amacıyla düzenledikleri Çalıştayın EVM bünyesinde düzenlenen ilk kapsamlı toplantı olduğunu söyledi. Enerji verimliliği ve EVM’nin çalışmaları hakkında bilgiler veren Çakal konuşmasını şöyle sürdürdü: “Enerji verimliliğinin en önemli aşamasını ölçüm oluşturuyor. Ölçmeden verimliliği yönetmek mümkün değil. Türkiye’deki ilk ve tek akredite ölçüm laboratuvarına sahip olan Merkezimiz, Bursa iş dünyası için uluslararası geçerliliğe sahip ölçüm hizmeti sunuyor. Faaliyet süremiz boyunca Bursa ve diğer illerde 100’den fazla ölçüm raporu hazırladık.” diye konuştu.

 

ÜÇ AYRI OTURUM DÜZENLENDİ

Açılış konuşmalarının ardından oturumlarla devam eden Çalıştay’da ilk olarak Kaliteli Buhar Üretimi ve Yönetimi konulu oturum gerçekleştirildi. ENVERDER Genel Sekreteri Doç. Dr. Ziya Söğüt moderatörlüğünde düzenlenen oturumda Bosch Endüstriyel Kazan adına Ozan Yılmaz buhar kazanları ve ekipmanları hakkında bilgi verirken, Türk Tesisat Mühendisleri Derneği Bursa Temsilcisi Hamit Mutlu ise ideal buhar tesisatları ve etkin mekanik proje tasarımlarına değindi. Oturumda söz alan Ayvaz firmasından Tarık Güner de tekstil uygulamalarında etkin buhar yönetimine ilişkin detaylı bilgiler paylaştı. Tüm gün süren Çalıştay kapsamında ayrıca teknik sunumlarla da katılımcılara önemli bilgiler verildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner108

google.com, pub-5727224107962425, DIRECT, f08c47fec0942fa0