banner102

Belgeli 'kurbağa avcıları' işbaşında

Edirne'de düzenlenen "Kurbağalar, Prensler ve Prensesler" eğitimine katılan kurbağa avcıları, işlerini artık belgeli yürütüyor.

Belgeli 'kurbağa avcıları' işbaşında
 EDİRNE - Cihan Demirci

Edirne Genç İş Adamları Derneği ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü iş birliğiyle kentte "Kurbağalar, Prensler ve Prensesler" eğitimi düzenlendi.

"Kurbağa avcılığı, "kurbağa çeşitleri", "yakalama yöntemleri" ve "kurbağa yetişme alanları" konusunda bir ay süren eğitime tabi tutulan 40 kurbağa avcısı, eğitim sonunda belge sahibi oldu.

Eğitim sonrası işlerini daha profesyonel yürütmeyi amaçlayan avcılar, avlanma döneminde gece gündüz demeden ekmeklerinin peşinden koşuyor.

Edirne Kurbağa ve Salyangoz Toplayıcıları Yardımlaşma ve Kalkınma Derneği Başkanı Şafak Demircan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Edirne'de yaklaşık yarım asırdır kurbağa avcılığının devam ettiğini söyledi.

Kurbağacılığın babadan oğula devredilen bir meslek olduğunu ve her geçen gün sayılarının arttığını belirten Demircan, "Edirne'de aktif olarak 100 kurbağa avcısı var, mevsimsel dönemlerde ise bu sayı 200'e çıkıyor. Edirne'de 40 kurbağacı bir aylık 'Kurbağalar, Prensler ve Prensesler' eğitimine katıldı. Eğitimlerde kurbağa avcılığı, çeşitleri, yakalama yöntemleri ve yetişme alanları ile ilgili dersler gördük. Biz bunları biliyorduk ama eğitimini de almış olduk. Bu belgeler ustalık belgesi yerine geçecek. Bundan sonra da yetişecek kurbağacıların bu işin eğitimini alarak yapmasını istiyoruz." diye konuştu.

Demircan, üyelerini her fırsatta mesleki gelişim için eğittiklerini ve yapılacak eğitimlere katılacaklarını vurguladı. 

Kurbağacılar yetiştirmek istiyorlar

Kırk yıldır kurbağa toplayan Nihat Savaş Uzunlardan ise eğitime katılan meslektaşlarının önemli bilgiler kazandığını, bundan sonra da kurbağacıların kendi projelerini kurumlara sunarak hayata geçirebileceğini belirtti.

Tüccarların kurbağayı kendilerinden düşük fiyata aldıklarını anlatan Uzunlardan, Avrupa ülkelerinde kurbağa bacağı porsiyonunun 25-30 avrodan servis edildiğini dile getirdi.

Çocukluğundan bu yana kurbağa avcısı olan Ejder Demircan da eğitimlerin yararlı olduğunu ifade etti. Demircan, kurulmasını talep ettikleri kooperatiflerde gelecekte kendilerinin de eğitim vermek istediklerin aktardı. 


Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2018, 16:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96