banner78

Aselsan'ın Ürettiği Milli Robot Kaplan, Nato'nun Yeni Gözdesi!

Aselsan'ın bomba imhası için geliştirdiği milli robot Kaplan, ABD'deki askeri üstte test edildi. Kaplan, NATO'nun satın alma listesine girdi.

Aselsan'ın Ürettiği Milli Robot Kaplan, Nato'nun Yeni Gözdesi!
 Uluslararası savunma sanayisinin parlayan yıldızı Türkiye, milli tank, gemi, helikopter ve tüfekten sonra bu kez robotuyla gözde oldu. Aselsan tarafından geliştirilen Kaplan'ın yurt dışından talibi çıktı. El yapımı patlayıcı ve bombaların imhası için geliştirilen Kaplan adlı robot, ABD'deki Fort Bennings üssünde test edildi. ABD ile Almanya'dan 12 mühendis ve askerin test ettiği tehdit algılama ve bomba imha robotu Kaplan'ın önümüzdeki dönemde NATO üyesi ülkeler için kullanılması planlanıyor. 

EKSİ 30 DERECEDE İL ARTI 69 DERECE SICAKLIK ARASINDA ÇALIŞIYOR 

Sabah'ın haberine göre, test sürecinin başında bulunan Tank Araştırma Geliştirme Birimi Yöneticisi Jim Parker, Irak ve Afganistan'da robot kullanımının önemine dikkat çekti.


Parker, NATO ekipman işletim yeteneklerinde robotların askerlere yardımcı olacak çalışmaları geliştirmek istediklerini belirtti. İlk kez 2012'de görücüye çıkan tehdit algılama robotu Kaplan, bomba imha personelinin şüpheli nesneleri 500 metre mesafeden incelemesini sağlayan gözetleme sistemine sahip. Kaplan, eksi 30 ile artı 69 derece sıcaklık arasında çalışıyor. 4 saati aşan süre boyunca çalışan Kaplan, batarya değiştirmeden 15 kilometre yol gidebiliyor. 


TEHDİT ALGILAMADA ALANINDA EN İYİLERİNDEN... 

Tehdit algılamada alanında en iyilerinden olan Kaplan'ı kullanan kişi, bir aracın altına veya bir menfezin içine yerleştirilmiş nesnelerin görüntülerini, robot kolu üzerindeki kameralar sayesinde canlı olarak komuta biriminde izleyebiliyor. Üzerinde mikrofonu bulunan Kaplan, inceleme yapılan ortamı dinleyip, kullanıcının sesli uyarılarını bulunduğu ortamda duyurabiliyor. Yüksek hassasiyet gerektiren bomba imha görevi, gelişmiş yazılım ara yüzleri ile hızlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.
Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2013, 10:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner96