banner78

Depremin izlerini sporla sildiler

Van'da 7 yıl önce yaşanan depremde emekli öğretmen babalarını kaybeden Azat ve Ruhat Basooğlu kardeşler, muay thai ile tanıştıktan sonra hayata tutunup bu spor dalında birçok derece elde etti.

Depremin izlerini sporla sildiler

Van'da 7 yıl önce yaşanan depremde öğretmen babalarını kaybeden Azat ve Ruhat Basooğlu kardeşler, muay thai ile tanıştıktan sonra hayata tutunup bu spor dalında birçok derece elde etti.

Van'da 23 Ekim 2011'de meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremde emekli öğretmen babaları Kemal Basooğlu'nu kaybeden iki kardeş, acılarını ve depremin izlerini sporla aşmaya çalışıyor.

Azat Basooğlu (15), AA muhabirine, depremde babasını kaybettiğini, bu nedenle hem maddi hem de manevi anlamda büyük sıkıntılar yaşadıklarını söyledi.

"Muay thai sayesinde zor süreci atlattım"

Depremin ardından asosyal biri olmaya başladığını anlatan Basooğlu, şöyle konuştu:

"Derslerime ilgim azalmış, başarı seviyem düşmüştü. Arkadaşlarımla iletişimim kopmuştu ve psikolojik sorunlar yaşıyordum. Annemin yardımıyla muay thai ile tanıştım. Bu spor sayesinde zor süreci atlattım. Sosyalleşmeye başladım, derslerim düzeldi. Daha sonra bu sporda birçok derece elde ettim. Türkiye Muay Thai Şampiyonası'nda bu yıl şampiyon oldum. Kısmet olursa bu yıl milli takıma girip ağustos ayında Tayland'da düzenlenecek Muay Thai Dünya Şampiyonası'nda ülkemi en güzel şekilde temsil edeceğim."

"Hayata yumruk atmayı' öğrendim"

Ruhat Basooğlu (18) ise depremde babasını kaybettikten sonra psikolojik sorunlar yaşadığını ifade etti.

Daha sonra derslerindeki başarı oranının düştüğünü ve bazı kötü alışkanlıklar edindiğini dile getiren Basooğlu, şöyle devam etti:

"Toparlanma sürecinde sporun ve annemin bize büyük katkısı oldu. Bu spor sayesinde torbaya yumruk atar gibi 'hayata yumruk atmayı' öğrendim. Yeniden hayata tutunduk. Hocamız sayesinde dereceler elde ettik. Ulusal ve uluslararası maçlara çıkıp ülkemizi en güzel şekilde temsil etmeye çalıştık. İnşallah bunda sonra da böyle başarılar elde edip ay yıldızlı bayrağımızı bütün dünyada dalgalandıracağız."

Basooğlu, bu yıl yapılan Muay Thai EMF Avrupa Şampiyonası'nda ikinci olduğunu ve milli takım seçmelerine girmeye hak kazandığını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2018, 20:09

Ali Sünlüklü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner73