banner78

Mısır'da Mursi Yandaşlarına Saldırı: 6 Ölü 200 Yaralı!

Mısır'da "baltacı" adı verilen grupların darbe karşıtlarına saldırması sonucu çıkan çatışmalarda 6 kişi öldü, 200'den fazla kişi yaralandı.

Mısır'da Mursi Yandaşlarına Saldırı: 6 Ölü 200 Yaralı!
 Mısır Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdulfettah Sisi aleyhine sloganlar atıp ordunun müdahalesiyle görevinden uzaklaştırılan ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin serbest bırakılması ve göreve iadesini talep eden demokrasi yanlıları, dün gece başkent Kahire ve 11 farklı şehirde meydanlara akın etti.


Kahire'deki Rabiatu'l Adeviyye ve Giza kenti yakınlarındaki Nahda meydanlarında Mısır'ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi destekçisi göstericilere göz yaşartıcı gaz bombası ve silah kullanılarak yapılan saldırılarda 6 kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı.

Kimliği belirsiz kişilerin meydana hakim binalardan göstericilere açtığı yoğun ateş sonrasında çok sayıda kişinin yaralandığı, meydandaki kadın ve çocukların güvenli bölgelere nakledildiği ve göstericilerin saldırılara taş ve havai fişekle karşılık verdiği öğrenildi.

Başkent Kahire'nin doğusundaki Rabiatu'l Adeviyye meydanında 26 gündür Mursi'ye desteğini sürdüren darbe karşıtları, meydan yakınındaki El İttihadiye sarayına doğru yürüdü.

Darbe karşıtı götericilerin protestolarını sürdürdüğü Rabiatu'l Adeviyye meydanındaki sahra hastanesinden yapılan açıklamada, Kahire'nin değişik bölgelerinde askeri darbeye karşı düzenlenen protesto gösterilerinde yaralanan 161 kişinin hastaneye getirildiği duyuruldu.

Feyyum kentindeki hastane kaynaklarından alınan bilgiye göre de darbe karşıtı göstericilerle Baltacı adı verilen suç grupları arasında çıkan çatışmada ise en az 40 kişi yaralandı.

Görgü tanıkları, çatışmanın başlamasıyla bölgedeki 6 zırhlı aracın göstericilerin bulunduğu yere yoğun göz yaşartıcı gaz bombası attığını, kimliği belirsiz kişilerce göstericilere av tüfeğiyle ateş açıldığını ve darbe karşıtlarına ait 30 aracın yakıldığını belirtti.

Mısır'da, "Darbeyi Red ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak" hareketinin "Meşruiyetin dönüşü" adıyla çağrıda bulunduğu milyonluk gösterilere Müslüman Kardeşlerin (İhvan) siyasi kolu Hürriyet ve Adalet Partisinin (HAP) başını çektiği İslami partiler destek veriyor.

18 kişi de Dimyat'ta yaralandı

Dimyat kentinde, Nil nehri kenarında Mursi posterleri taşıyarak yürüyüş gerçekleştiren grup, kent merkezinde darbe yanlılarınca engellenmek istedi, çıkan gerginlik taşlı sopalı kavgaya dönüştü.

Hastane kaynakları, çoğunun durumu hafif olmak üzere 18 kişinin çıkan kavgada yaralandığını bildirdi.

Roket saldırısı

Mısır'ın Sina Yarımadası'nda askeri kontrol noktasına roket saldırısı düzenlendi.

Gazze sınırındaki Refah kentinde "Ebu Za'reb" kontrol noktasına 3 RPG tipi roket isabet etti.

Kimliği belirsiz silahlı grup ve güvenlik güçleri arasında Sina'nın kuzeyindeki yerel radyo binası çevresinde çatışmaların sürdüğü bildirildi.

Sağlık hizmetleri yetkililerinden alınan bilgiye göre, radyoya düzenlenen saldırıda 2 sivilin şarapnel parçasıyla yaralandığı belirtildi.

Şura Meclisi, ''darbecilerin'' kararlarını tanımadı

Mısır'da askeri darbenin ardından feshedilen Şura Meclisi, Rabiatul Adeviye Meydanı'nda yaptığı oturumda ''darbecilerin'' kararlarını tanımadığını bildirdi.

Kahire'de demokrasi yanlılarının aralıksız gösteri düzenlediği meydanda, toplantı yeter sayısı olan 136'yı geçerek 140 milletvekiliyle oturum açan Şura Meclisi tavsiye kararları açıkladı.

Açıklamada, azledilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin derhal serbest bırakılarak görevinin başına geçmesi istenerek, askeri darbe, anayasanın iptali, Şura Meclisi'nin feshedilmesi, televizyon kanallarının kapatılması, siyasilerin ve göstericilerin tutuklanması reddedildi.

Darbecilerin kurduğu hükümetin, meclis tarafından tanınmadığını vurgulanan açıklamada, dünya parlamentoları, Mısır'daki "askeri darbe"nin ve ardından yapılanların reddedilmesi için olağanüstü oturum düzenlemeye çağrıldı.

Tavsiye kararlar arasında ayrıca ABD ve İsrail'in "şüpheli rolü" kınanırken, bu ülkelerin büyükelçilerinin Mısır'dan çıkarılması istendi.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2013, 09:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner96