Bulaşıcı hastalıklara yakalanmayın!

Medya Takip Merkezi (MTM), Eczacı dergisinin bu ayki sayısı için, sonbaharın yaklaşması ve okulların açılmasına günler kalması nedeniyle bulaşıcı hastalıkları ele aldı. Aslınsa basit yöntemlerle önlem alabileceğiniz bu hastalıklar, kabusunuz olmaktan çıkabilir.

Bulaşıcı hastalıklara yakalanmayın!
banner98

Sonbaharın yaklaşması ve okulların açılmasına az bir zaman kalması, ailelerin akıllarına çeşitli soruları da beraberinde getiriyor. Bir yandan okul hazırlıkları yaşanırken bir yandan da “acaba olası hastalıklardan çocuğumu nasıl korurum” endişesi ebeveynleri sarmış durumda.

Her mevsim görülebilecek olan ve çeşitli yollarla bulaşan bu hastalıkların en önemli risk faktörü, kalabalık ortamlarda yaşamak. Özellikle kreş ve okula giden küçük çocuklar bağışıklıkları henüz tamamlanmadığı için risk altında kalabiliyor. Bu hastalıklar genellikle, hasta kişilerin öksürük ve hapşırıkları ile hasta kişilerin salgılarıyla kirlenmiş eller ve eşyalarla direkt temas halinde bulunulması ile ortaya çıkar. Özellikle günlerce eşyalar üzerinde canlı kalabilen virüsler, direkt temas yoluyla daha kolay bulaşır. Bu nedenle temizlik çok önemlidir. Okullar, çalışma ortamları, her gün sıklıkla kullanılan toplu taşıma araçları risk oranlarının yüksek olduğu ortamlardır.

Uzmanlar özellikle kalabalık ortamlarda bulunanlar ve okula başlayacak öğrenciler için çeşitli uyarılarda bulunuyor. Basit önlemlerle atlatılabilecek nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonları, iyi tedavi edilmediği zaman otit, sinüzit gibi bakteriyel enfeksiyonlara yol açabiliyor.

Hastalıkların önüne geçmek için alınması gereken önlemlerin ise el temizliği, kış aylarının başında aşı yapılması, dengeli beslenme ve yeterli derecede sıvı tüketmek olduğu, yine uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Medya Takip Merkezi, 1 Temmuz 22 Ağustos tarihleri arasında yazılı basının ve internet medyasının bulaşıcı hastalıklara olan ilgisini de ölçtü. Bu hastalıklardan grip 4 bin 234, soğuk algınlığı 2 bin 18, bronşit bin 254, nezle 782 habere konu oldular. Bulaşıcı hastalıklar hakkında ise toplam 8 bin 288 haber yapıldı.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2017, 14:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5727224107962425, DIRECT, f08c47fec0942fa0