AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan: MANŞET X AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ BÜLENT TURAN İLE GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ….

MEHMET ÇATAKÇI:MHP nin Af teklifine bakış açınız nedir?
BÜLENT TURHAN: Af kavramının hukuk literatüründe yaklaşık 2400 yıllık mazisi vardır.  
Cumhuriyetin daha ilk yıllarında orduya asker sağlamak ve halk arasındaki bağları kuvvetlendirmek amacıyla af kanunları çıkarılmıştır. Cumhuriyet tarihinin ikinci af yasası 1933’te çıkarılmıştır. Bu kanundan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası ve İzmir Suikastı davasından mahkûm olanların da yararlanması kamuoyunda M. Kemal’e karşı ayrı bir iltifat uyandırmıştır. Af yasaları Cumhuriyet tarihinde daha çok bir normalleşme ve yeniden başlangıç dönemlerinin simgesi olmuştur. Bu bağlamda Demokrat Parti’nin 1950 yılında iktidara geldiğinde geçmişe bir sünger çekmek fikriyle ilan ettiği Af kanunu önemli bir yer tutar. Şuana kadar çeşitli kapsam ve içerikte 52 af yasası çıkarılmış. Cumhuriyet tarihinde çıkarılan son af yasası 1999 yılında çıkarılan “ Rahşan Affı” olarak bilinen yasadır. 
Af konusu deyim yerindeyse eğri oturup doğru konuşulması gereken bir konudur. Devlet kendisine karşı işlenen suçların affı konusunda şefkat yüzünü gösterebilir fakat affın kapsamı genişledikçe toplumda geniş bir mutabakat sağlanması elzemdir. Anayasal düsturlarımız da bu geniş uzlaşıyı dikkate alarak genel bir af yasasının çıkarılmasını TBMM’de en az beşte üç çoğunluğun mutabakatına bağlı kılmıştır. MHP kanadından af konusundaki tutumunda iyi niyetli olduklarını düşünüyoruz. Ak Parti olarak biz de hep ezberlerden uzak olmayı şiar edindik. Fakat af üzerinde çok hassas durulması gereken bir iştir. Yani kaş yapayım derken göz çıkarıp, toplumsal vicdanı yaralamamak gerekir. Bu bağlamda bu hususu komisyonlarda, meclis genel kurulunda masaya yatırarak en doğru sonuca ulaşacağımızı ümit ediyorum. 

MEHMET ÇATAKÇI;Yerel Seçimlere giderken aday profiliniz nasıl olacak?
BÜLENT TURAN: AK Parti’nin yerel seçim tecrübesine bakarken Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın özgeçmişinden yola çıkmak lazım. Malumunuz Erdoğan; çöp dağlarıyla, çeşmelerinde suları kesik, hava kirliliği hat safhada bir İstanbul devralmıştı belediye başkanlığı döneminde ve en kısa zamanda İstanbul’u yaşanılabilir bir kent haline getirmişti. Bu yerel seçimlerde evvela adaylarımızın o şehirde, halkın sinesinde bir karşılığı olmasını istiyoruz.  Öyle lobicilikle, akrabalıkla, ahbap ilişkileriyle Ak Partiden kimse belediye başkanlığı beklemesin.  Yine FETÖ-PKK gibi örgütlerle dirsek teması kurmuş kimseler bizden adaylık beklemesin.  Ak Parti’de ehliyet esastır, liyakat her zaman baş tacıdır. Son kabine örneğinde gördüğünüz gibi her belediyemizde işinin ehli adaylar göreceksiniz.  Ak Parti’nin ustalık dönemi eserleri ehliyet, liyakat, ve estetiğin zirve yaptığı bir dönem olacak inşallah.

MEHMET ÇATAKÇI:Yerel seçimlere ittifak ile gidilecek mi?
BÜLENT TURAN: 
Genel Başkanımız olan Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan Partide yetkili arkadaşlara görev verdi.Görüşmeler yapılıyor.Bir iki kez Genel Başkanlar düzeyinde görüşmeler oldu.Bu çalışmalar sonucu partimizin yetkili kurulları görüşür ve Genel Başkanımıza bir sunum yaparlar ona göre karar verilir.
İttifak kolay bir iş değildir.Zaten tabanda olacak bir olaydır.Çalışmalar biter o zaman halka nasıl olacağı açıklanır.Kısa bir sürede biteceğine inanıyorum.

MEHMET ÇATAKÇI: Aday belirleme kriteriniz ne olacak ?
BÜLENT TURAN: 
Genel Başkanımız olan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan sizlerinde takip ettiği grup toplantısında şu konuşma ile aday profilini belirledi.
Şu ve ya bu kişinin yakını oğlu,kardeşi değil halkın nezninde itibar gören çalışkan,düzgün ve yetenekli şaibesiz arkadaşlarla seçime gidilecek.
İşte AK Partinin aday profili bu olacak.Halkın karşısına projeleri ile yapacak hizmetleri ile çıkacak.
Büyükşehirlerde  AK Parti göreceksiniz çok sürpriz adaylarla sahalara inicek.
 

google.com, pub-5727224107962425, DIRECT, f08c47fec0942fa0