Yapay akciğer ile hayata tutundu

Yurtdışına iş seyahatine giden Selçuk Yıldırım, sıtma hastalığı sonucu ölümcül “ARDS”ye yakalandı.

Yapay akciğer ile hayata tutundu
 Akciğerleri tamamen çalışamaz duruma gelen Yıldırım’a Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi’nde Türkiye’de ilk olarak uygulanan yöntemlerden biriyle yapay akciğer takılarak yeniden hayata dönmesi sağlandı.

İş seyahati nedeniyle Tanzanya’ya giden 56 yaşındaki Selçuk Yıldırım, Adana’ya dönüşünde sıtma hastalığına yakalandı. Çeşitli kliniklerde yapılan müdahalelerin ardından rahatsızlığı daha da ilerleyen Yıldırım, ölümcül olarak seyreden ve akciğerlerin tamamen kapanarak nefes alınmamasına yol açan “ARDS”ye yakalandı. Son olarak Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi’ne sevk edilen Yıldırım’a adeta zamanla yarışılan bir süreçte Anesteziyoloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Murat Gündüz eşliğinde supernova tedavi yöntemi ile yapay akciğer takıldı. Bu yöntem aynı zamanda Türkiye’de bir ilk olma özelliğini de taşıdı.

Yapay akciğer ile hayata tekrar dönen Selçuk Yıldırım ise kendisini yeni doğmuş gibi hissettiğini ifade ederek, sıtma sonucu ölümle pençeleşirken şimdi bu yeni uygulama ile kendisini son derece iyi hissettiğini vurguladı.
Operasyonu gerçekleştiren Prof. Dr. Murat Gündüz ise hastanın tedavi gördüğü sırada sıtmaya bağlı ölümcül ağır ARDS'nin hastalığı tetiklediğini, akciğerin neredeyse tamamen fonksiyon göremediğini ifade etti. Bu tür hastaların bir bölümünde suni solunum cihazlarının da yetersiz kalabildiğine değinen Gündüz, böyle durumlarda yapay akciğer (ECMO) cihazlarının hastaya ileri yaşam desteği sağladığını, yapay akciğer uygulamasının tedavi edici olmaktan çok akciğerin tedavisi için zaman kazandıran uygulamalar olarak klinik kullanımda yer bulmuş olan güncel tıp uygulamalarından biri olduğunun altını çizdi. Gündüz, “Hastamızda yapay akciğer yardımıyla yapay solunum cihazı kullanılarak akciğerin ultra korunması olarak bilinen tedavi yöntemi (supernova tedavi yöntemi) başarılı bir şekilde kullanılmıştır. Bu tedavi yöntemi ülkemizdeki ilk uygulamalardan biridir” dedi.

Çukurova Üniversitesi Anesteziyoloji Anabilim Dalı’na bağlı Yoğun Bakım Bilim Dalı’nda gerçekleştirilen uygulamaların arkasında geniş bir akademik kadro ve sağlık çalışanından oluşan ekip desteği bulunduğuna dikkat çeken Gündüz, ünitede kendisinin yanı sıra Anabilim Dalı Başkanı Dekan Prof. Dr. Dilek Özcengiz, Uzm. Dr. Murat Ilgınel ve yan dal asistanı Uzm. Dr. Dursun Elmas’ın görev aldığını ifade etti. Gündüz ayrıca yapay “Kalp-Akciğer” uygulamalarında Kalp Damar Cerrahi Anabilim Dalı’nda görevli Prof. Dr. O. Kemal Salih, Prof. Dr. Hafize Yalınız, Doç. Dr. Hakan Poyrazoğlu, Yrd. Doç. Dr. Uğur Göçen, Uzm. Dr. Atakan Atalay’ın aktif rol aldığını belirtti.

Gündüz son olarak Balcalı Hastanesi Anesteziyoloji Ünitesinin merkezi ABD’de bulunan ELSO’ya (Extracorporeal Life Support Organisation) kayıtlı Türkiye’deki 4 merkezden biri olduğuna dikkati çekti. 

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2014, 11:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner73