banner78

Yanlış tedavi hayatını kararttı, o pes etmedi

Antalya'da yanlış tedavi sonucu iki bacağını kaybeden 54 yaşındaki Ramazan Tosun'un elleri, ayakları oldu. Ellerini, ayakları gibi kullanan Tosun'un yaşam mücadelesi ise tüm engellilere örnek oluyor.

Yanlış tedavi hayatını kararttı, o pes etmedi
 Antalya'da yaşayan evli ve 5 çocuk babası 54 yaşındaki Ramazan Tosun'un serçe parmağında başlayan bir iltihap nedeniyle 2003 yılında sağ, 2010 yılında sol bacağı kesildi. İlk başlarda hayata küsen Tosun, çocuklarını da düşünerek hayata dört elle sarıldı. Tekerlekli sandalye ile yıllarca eski adliyede ayakkabı boyacılığı yapa Tosun, daha sonra Büyükşehir Belediyesi'nin desteği ile Akdeniz Üniversitesi'nin Meltem girişine tezgah açtı. Engelli motosikletine kendisi binen, ellerini ayaklarını gibi kullanan Tosun'un yaşam mücadelesi görenlerin takdirini topluyor.

2003 yılında sağ serçe ayak parmağında oluşan iltihap nedeniyle hastaneye başvurduğunu dile getiren Tosun, hastanede fazla ilgilenilmediğini, aradan geçen 20 günde ayağının kararmaya başladığını aktardı.

"HAYATA KÜSMEDİM"
Hatalı ameliyatın ardından sağ ayağının kesilmek zorunda kaldığını anlatan Tosun, "7 yıl sonra aynı sorun sol ayağımda başladı. Sol ayağım da kesildi. İki bacağımı kaybettiğimde hayata küsme gibi bir durumum oldu ama ben küsmedim. Direndim, hayata tutundum. Çalışmayı seviyordum. Bir yıl kadar tekerlekli sandalyeyle eski adliyeye gelerek ayakkabı boyacılığı yaptım. Kardeşim bana bir engelli motosikleti yaptırdı. Kimsenin yardımını almadan motosikletimle evime gidip geliyorum" dedi.

"ELLERİNİ AYAKLARI GİBİ KULLANIYOR"
Ellerinin ayakları olduğunu dile getiren Tosun, "Bütün işlerimi ellerimle yapıyorum. Ayaklarımdan engelliyim ama vücudum ve beynim engelli değil. Geriye değil hep önüme bakıyorum. Hiçbir kardeşim eli veya ayağı yok diye hayata küsmesin. Engelliler engelli değildir. Günümüzde engelliye istedikleri imkan sağlanıyor. 5 evladımı okudukları kadar okuttum. 3'ünü evlendirdim" diye konuştu.
Konuşurken zaman zaman hüzünlenen Tosun, kendisine en büyük desteği üniversite öğrencilerinin verdiğini kaydetti.

"BÜYÜKŞEHİRE TEŞEKKÜR"
Akdeniz Üniversitesi'nin Meltem girişindeki tezgahında ayakkabı boyacılığı yaptığını ve çeşitli takılar satarak geçimini sağladığını kaydeden Tosun, "Engellilere verdiği önemle bilinen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'e minnettarız. Bana burada bu imkanı verdi. Kendisinden bir isteğim var bu alanımın kapatılması noktasında yardımcı olursa sevinirim. Yağmurlu ve soğuk havalarda çalışma imkanım olmuyor" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2016, 14:30

Ali Sünlüklü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner96