banner105

Uzmanından Uyarı!

Beslenme uzmanları ‘ara öğünlerin’ atlanmaması gerektiğine dikkat çekiyor.

Uzmanından Uyarı!
Beslenme uzmanları ‘ara öğünlerin’ atlanmaması gerektiğine dikkat çekiyor. Bunun nedeni ise ara öğünlerin kan şekerini dengede tutmada önemli bir rol üstlenmeleri. Ancak hem sağlıklı bir yaşam, hem zayıflamak için önerilen ara öğünler, hatalı besin seçimlerinde zayıflatmak yerine şişmanlatabiliyor. Örneğin karbonhidratlı ara öğünler fazla insülin salgılanmasına, bunun sonucunda hemen acıkmaya, dolayısıyla ana öğünlere fazlaca yüklenmeye neden oluyor.

Acıbadem Ataşehir Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Oya Yüksek, böylece kilo kaybı sağlamak yerine kilo sabitlenmesi veya artışı oluştuğuna dikkat çekiyor. Yüksek, şunu dile getiriyor: “Hem sağlıklı beslenmek, hem ideal kiloya ulaşmak, yani zayıflamak için kişinin yaşam şekli ile sağlık durumuna göre gerekli sayıda ve doğru ara öğün besinleriyle beslenmesi çok önemli.”


ARA ÖĞÜNÜN 4 AMACI VAROya Yüksek, ara öğünün 4 amacı olduğunu belirterek, bunları şöyle sıralıyor: “Kişinin alması gereken kalori hesabını tamamlamak, kan şekeri ve insülin dengesini sağlamak, psikolojik olarak oluşan atıştırma hissini doğru seçimlerle baskılamak, ana öğünlere yüklenmeyi önlemek…”


"GENELLİKLE 2 ARA ÖĞÜN YETERLİ GELİYOR"


Yüksek, günde kaç öğün yenilmesi gerektiğinin tamamen bireyin kendisine özel olduğunu belirterek şunları söylüyor: “Kişinin gerçekte hangi saatte acıktığını belirlemesi veya bunun beslenme uzmanı tarafından iyi bir değerlendirmeyle tespit edilmesi gerekiyor. Çünkü her bünye kendine özeldir. Genel olarak sağlık problemi bulunmayan kişilerin günde 2 kez ara öğün tüketmeleri yeterli geliyor. Ancak diyabet, hipoglisemi (düşük kan şekeri), hamilelik ve hamilelik diyabeti ile enerji (kalori) ihtiyacının çok olduğu durumlarda 3 ara öğün almak gerekiyor.”


KİM, HANGİ ARA ÖĞÜNÜ ATLAMAMALI?


Kahvaltıyı geç yapacaklar için gece ara öğünü önemli olduğunu belirten Yüksek, öğlen yemeğini geç yiyecekler için kuşlak, akşam yemeğin geç yiyecekler için ikindinin önemli olduğunu vurguluyor.

Yüksek, hipoglisemi, bir başka deyişle kan şekeri düşüklüğü sorunu yaşayan kişilerde gece ara öğününün çok önemli olduğuna dikkat çekerek şu bilgileri veriyor: “Hipoglisemi hastalarının bazen uyku sırasında veya sabah uyandıklarında kan şekerleri çok düşük çıkabiliyor. Bunun sonucunda baş ağrısı, halsizlik, huzursuzluk, iç ezilmesi veya saldırır tarzda yemek yeme gibi sorunlar oluşabiliyor. Çünkü gece uzun bir süreç ve bu yüzden gece ara öğün alınması çok önemli. Ancak doğru ara öğünler seçmek şartıyla. Ara öğünün gece yatmadan yarım saat veya 45 dakika önce alınması yeterli geliyor.”


SAĞLIKLI ARA ÖĞÜNLER NASIL OLMALI?Kan şekerini yavaş yükselten ve belli bir dengede sabit kalmasını sağlayan besinlere “düşük glisemik indeksli” besinler denildiğini belirten Yüksek, şu noktaya dikkat çekiyor: "Ancak unutmamak gerekir ki böyle belirlenen her besin herkese iyi gelecek diye bir kural yok. Doğruya deneme yanılma yoluyla ulaşmak en mantıklı olanı." diyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2013, 15:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner73