banner78

Üflemeyene 2000 TL Ceza!

Torba yasadaki yeni düzenlemenin ardından, kontrollerde alkolmetreye üflemeyi reddedenler iki bin TL para cezasına çarptırıldı, ehliyetlerine iki yıl el konuldu.

Üflemeyene 2000 TL Ceza!
 Torba Kanunla yürürlüğe giren düzenlemeyle alkolmetreye üflemeyen 230 sürücüye ceza yazıldı. Öte yandan Ankara'da pilot uygulaması yapılan uyuşturucu metre uygulamasında 8 kişinin uyuşturucu ile araç kullandığı belirlendi. 2013'ün ilk 4 ayında alkollü olarak araç kullandığı belirlenen 48 bin 208 sürücüne cezai işlem yapıldı.

Yaklaşık 2 ay kadar önce yürürlüğe giren Torba Kanun ile alkol ve uyuşturucu denetimlerine düzenleme getirildi. Buna göre uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılıp kullanılmadığı ya da alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla, kollukça teknik cihazlar kullanılmasını kabul etmeyen sürücülerin, alkollü olarak sayılmak yerine, 2 bin TL idari para cezasına çarptırılması ve sürücü belgesinin 2 yıl geri alınması kararlaştırıldı.


Ayrıca uyuşturucu veya uyarıcı madde aldığı tespit edilen sürücülere 3 bin TL para cezası verilmesi ve ehliyetine 5 yıl el konulması hükmü getirildi. Kanunun yürürlüğe girmesinin ardından ilgili maddelerle ilgili ilk sonuçlar geldi. Torba Kanunla yürürlüğe giren düzenlemeyle alkol metreye üflemeyen 230 sürücüye ceza yazıldı. Bu kişilere 2 bin TL para cezası verildiği gibi 2 yıl ehliyetlerine el konuldu.

Öte yandan Ankara'da pilot uygulaması alkol denetimi ile yapılan uyuşturucu metre uygulamasında 8 kişinin uyuşturucu ile araç kullandığı belirlendi. Bu kişilere 3 bin 600 lira ceza kesildi. Uyuşturucu tespit edilen sürücünün ehliyetine 5 yıl geçici el konulurken, uyuşturucu kullanmaktan da işlem yapıldı. Uygulamanın yakında tüm Türkiye'de başlayacak. Öte yandan 2013'ün ilk 4 ayının trafik kaza istatistikleri hazırlandı.


Ocak ile Nisan ayları arasında ülke çapında 37 bin 585 ölümlü ve yaralamalı trafik kazası yaşandı. Polis sorumluluk bölgesindeki kazalarda bin 406 kişi öldü, 60 bin 291 kişi ise yaralandı. Hız ihlali yapan 1 milyon 21 bin 18 araç sürücüsüne ceza yazıldı. Alkol kontrolünde yüzde 31.7 artış sağlandı. 
Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2013, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner96