Türk Taekwondosu altın dönemini yaşıyor!

Türkiye Taekwondo Milli Takımları tarihi başarılara imza atıyor. 2022 yılında takım halinde Avrupa şampiyonu olan Türkiye, 2023 yılında ise takım halinde dünya şampiyonluğunu etti.

Türk Taekwondosu altın dönemini yaşıyor!

Türk taekwondosu altın dönemini yaşıyor. Taekwondo milli takımları üst üste aldığı başarılı sonuçlarla adından tüm dünyada bahsettiriyor. Pandemi nedeniyle 2021 yılında düzenlenen Tokyo Olimpik ve Paralimpik Oyunları’nda elde ettiği toplam 4 madalya ile yüksek başarı yürüyüşünü başlatan Türkiye Taekwondo Federasyonu her geçen yıl vites artırdı.

2022 yılında İngiltere’nin Manchester şehrinde düzenlenen Avrupa Taekwondo ve Para Taekwondo Şampiyonası’nda Türkiye, 9 altın, 5 gümüş, 5 bronz olmak üzere toplam 19 madalya kazanmıştı. Türkiye, hem erkekler, hem kadınlar hem de para taekwondoda takım halinde Avrupa şampiyonu olarak üçleme yapmıştı.

29 Mayıs – 4 Haziran 2023 tarihleri arasında düzenlenen Büyükler Dünya Taekwondo Şampiyonası ise Türk taekwondosunun en başarılı organizasyonu oldu. Türkiye, 3 altın ve 3 bronz madalya ile kadınlarda takım halinde dünya şampiyonu oldu. Erkeklerde dünya üçüncülüğü elde eden Ay-yıldızlılarda Ali Şahin en iyi teknik direktör, Merve Dinçel ise en değerli kadın taekwondocu seçildi.

Türkiye Taekwondo Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Metin Şahin, “Tüm bunlar planlı bir çalışmanın eseri. Ülke genelindeki yapılanmamızın sonuçlarını alıyoruz. Katıldığımız tüm olimpiyat oyunlarında madalya alan bir federasyonuz. Buna Tokyo’da paralimpik oyunlarını da ekledik. Geçen sene Avrupa, bu sene dünya şampiyonu olduk. Bunların hiçbirisi tesadüf değil. Bugünlerin geleceğinden emin bir şekilde çalışmalarımızı sürdürdük. Bu başarılarda emeği geçen, her zaman yanımızda olan başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm spor teşkilatımıza, teknik ekibimize, sporcularımıza, sporcularımızın kulüplerine ve ailelerini gönülden teşekkür ediyorum. Bu başarı hepimizin başarısı. Önümüzde Paris 2024 var. Elde ettiğimiz başarıları Paris’te taçlandırmak en büyük hedefimiz” ifadelerini kullandı.

Necmi İnce

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5727224107962425, DIRECT, f08c47fec0942fa0