banner78

Şişli’de tehlikeli cami-okul gerginliği

Şişli’de bulunan özel bir okulda okuyan öğrencilerin, okulun karşısındaki camide cuma namazı kılan cemaate “Boşuna Allahuekber demeyin, Allah yok” dediği iddiası ortalığı karıştırdı. Cemaat namaz bitiminde okulu bastı, gerginlik polis ekiplerinin müdahalesiyle büyümeden önlendi.

Şişli’de tehlikeli cami-okul gerginliği
 Olay, saat 12.00 sıralarında Şişli Teşvikiye Cami’nde meydana geldi. İddiaya göre, Teşvikiye Cami’nin arka tarafında bulunan Fevziye Mektep Vakfı Işık Okulları lisesi öğrencileri, ezan sesinden ve camiden sürekli olarak gelen gürültüden rahatsız oldu.

Öğle saatlerinde ise cemaat cuma namazını kılmak için bahçede saf tuttu. Ezanın okunmasının ardından namazlarını kılmaya başlayan cemaat, hutbenin okunmasının ardından farz namazına durdu. Bu esnada lisenin penceresinden sarkan öğrenciler, yaklaşık 10 dakika boyunca cemaati,

“Boşuna Allahuekber demeyin, Allah yok” diyerek taciz etti. Namaz kıldıkları için herhangi bir şey yapamayan cemaat, namaz çıkışında toplanarak okulu bastı. Okulun kapısından içeriye giren cemaat, yetkilere hesap sordu. Bu sırada olay yerine gelen polis ekipleri, cemaati sakinleştirerek olayın büyümesini engelledi. Cemaatin cuma namazı sonrası hızlı bir şekilde kapıya yönelmesi ise güvenlik kameralarına yansıdı.

Yaşanan olayla ilgili açıklamada bulunan Şişli Teşvikiye Cami Derneği Başkan Yardımcısı Süleyman Sarıhan, olayın yaşandığı sırada namaz kıldığını belirtti. Sarıhan, “Namazdan çıktıktan sonra olayları duydum. Cemaatimiz okula gitmiş ve olaylar çıkmış, polis de engellemiş.

Bunlar daha öncede zaman zaman yaşandı. Okulun pencereleri camiye doğru baktığından dolayı bu tür sataşmalar, tacizlerini olduğunu duyuyor ve görüyorduk. Ben 10 senedir burada görev yapıyorum. O camların 20 sene önce falan yoktu. Cuma günü caminin içerisi tamamen cemaatle dolduğu için bahçeye hasırlar sererek namaz kılabiliyorlar.

Bu Cuma’da üzücü bir olay yaşadık. Yetkililer gereken her şeyi gördü. Netice alınacak mı bilemiyoruz. Bu konuya bir çare bulunması gerektiği görülmektedir. Güvenlik kameralarına baktık ve olayı inceledik. Net olmasa da namazdan sonra bir hareketlenme olduğunu görüyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2014, 17:58

Ali Sünlüklü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96