banner78

Sağlık Bakanlığı ilik bankası kuracak

AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, Sağlık Bakanlığı’nın 2014 Ocak ayında Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKÖK) bünyesinde Ankara’da ulusal ilik bankası kuracağını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı ilik bankası kuracak
AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, Sağlık Bakanlığı’nın 2014 Ocak ayında Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKÖK) bünyesinde Ankara’da ulusal ilik bankası kuracağını bildirdi. Kordon kanlarıyla gönüllülerin vereceği kanın incelenip verilerin depolanacağını aktaran Yurttaş, “Uygun iliğe kolayca ulaşılacak. Yüzde 95 nakil başarısının amaçlandığı TÜRKÖK’ün hedefine ulaşması halinde kemik iliği, lösemi, lenfoma ve hematolojik kanser hastalarına umut olacaktır.” dedi.

Projeyle ilk aşamada gönüllü vericiler ve kemik iliği nakli bekleyen hastalara ait doku grubu bilgilerinin saklandığı kemik iliği bilgi bankası oluşturulacağını belirten Milletvekili Yurttaş, “Sonra bağışlanan kordon kanlarının depolandığı, akraba dışı kordon kanı bankası kurulacak. İlk beş yılda 250 bin gönüllü vericiyle en az 50 bin kordon kanı bağışı hedefleniyor. TÜRKÖK’ün faaliyete geçmesiyle gönüllü verici olmak isteyen vatandaş, en yakın gönüllü verici merkezine başvuracak. Başvuruları kabul edilenlerden kan örneği alınacak. Örnekler, doku tiplendirilmesi yapılmak üzere laboratuvara gönderilecek. TÜRKÖK bünyesindeki kemik iliği bankasının bilgi sistem ağına aktarılacak.” şeklinde konuştu. Sağlıkta yapılan yeniliklerin artarak devam edeceğini belirterek, “Biz insanı merkeze koyarak hizmetlerimize devam ediyoruz. Hasta, yaşlı ve engellilere yönelik hizmetler, çok daha fazla önem arz ediyor. Yurt genelinde ihtiyaca göre 9-15 noktaya kök hücre için gönüllü verici merkezleri kuracağız.” dedi.

Muzaffer Yurttaş, bu arada İzmir'deki Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi’nde tedavi gören lösemi hastası 2,5 aylık Nurullah Berk İnal için başlatılan kan kampanyasına da destek verdi. Manisa’nın Kula ilçesindeki devlet hastanesine giderek, kampanya için kurulan stantta kan numunesi aldırdı. Buradaki açıklamasında şunları söyledi. “Lösemi hastası bebeğimize acil şifalar diliyorum. Ailesine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Biz de kampanyaya destek vermek için numune kanımızı verdik. Herkesi kampanyaya destek vermeye davet ediyorum. Verdiğimiz kan, lösemi hastası bebeğimiz dışında bu hastalıkla mücadele eden tüm hastalarımızın hayatını kurtarabilir.”
Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2013, 15:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner73