banner78

Parseker'den BTSO'ya Yaylım Ateşi!

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın (BTSO) Kasım ayı meclis toplantısına dershanelerin ve ücretsiz etüd merkezlerinin kapatılması tartışmaları damga vurdu.

Parseker'den BTSO'ya Yaylım Ateşi!
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın (BTSO) Kasım ayı meclis toplantısına dershanelerin ve ücretsiz etüd merkezlerinin kapatılması tartışmaları damga vurdu. BTSO Meclis Üyesi İşadamı İlhan Parseker, "Dershanelerin kapatılması tartışılıyor. Direkt olarak 400 üyemizi ilgilendirmesine rağmen, odamızın bu konuda hiçbir sözünün olmamasını şaşkınlıkla izliyorum." dedi. BUGİAD Başkanı ve BTSO Meclis Üyesi Ali Fuat Er de tartışmalardaki üslup bozukluğuna dikkat çekti.

BTSO Kasım ayı meclis toplantısının dilek ve temenniler bölümünde söz alan BTSO Meclis Üyesi İlhan Parseker, BTSO'nun dershanelerin kapatılması konusuyla ilgili ne yaptığından bilgisi olmadığını söyledi. Parseker şunları kaydetti: "Dershanelerin kapatılması tartışılıyor. BTSO’da 400 kadar üyemizi direkt olarak ilgilendiriyor. Endirekt olarak daha çok üyemizi ilgilendiriyor. Bu konuda odam ne düşünüyor, ne söylüyor, ne gibi girişimlerde bulunuyor, bilemiyorum."

BTSO NE YAPIYOR?

Türkiye genelinde 4 bine yakın dershanenin, özel ders alamayan 1,5 milyon dar ve orta gelirli ailelerin çocuklarına hizmet verdiğine dikkat çeken Parseker, "Dershaneler 50 binden fazlası öğretmen olmak üzere 100 bini aşkın çalışanıyla ülkemize hizmet verirken önemli istihdam sağlamaktadır. Dershaneler az sermaye ile kurulmuş, yoğun emekle çalışan kurumlardır. Karlılığı oldukça düşük işletmelerdir. Bu grupların okul gibi çok daha büyük yatırımların yapması mümkün değildir. Süreç içerisinde bu sermaye birikimine ulaşanlar okul açmaktadır. Özel okulu destekliyoruz; ama bu sürece yayılmalı. Bursa’da bu konu 35 bin faal olmayan, 22 bin faal olan 400 üyemizi direkt olarak ilgilendiriyor. Dershanelerin ortadan kalkması, kayıt dışı ekonomiyi körükler. Odamızın, bunca üyemizi ilgilendiren bir konuda hiçbir sözünün olmamasını şaşkınlıkla izliyorum." diye konuştu.

BTSO Meclis Üyesi ve Bursa Girişimci İşadamı Derneği (BUGİAD) Başkanı Ali Fuat Er de tartışmaların üslubunu değerlendirdi. Er şöyle konuştu: "Biz daha önce kamuoyuyla paylaştık. Fakat, ortalık şuan toz duman. Gözün gözü görmediği ortamdayız. Filler yukarıda çarpışıyor, aşağıda çimenler eziliyor. Bu olmamalı. Bizim birlerimiz çok fazla; Allahımız bir, vatanımız bir, kitabımız bir, ideallerimiz bir, bayrağımız bir, 2023 hedeflerimiz bir. Bunların sayısını artırabiliriz. Bu kadar birlik içerisinde dershane konusunda anlaşamıyoruz; eee... anlaşamayalım, bunda problem yok. Aynı taraf denilen insanlar arasında farklı görüşler olabilir. Bir kısmı ‘dershaneleri ben kapatmak istiyorum’ diyebilir. Bir kısım da ‘dershaneler kapatılmamalı, bu dershaneleri halk açtı. Okul sisteminde iyileştirme yapın ki, arz talep dengesiyle halk kendi açtığı dershaneleri yine kendi kapatsın’ diyor. İş hakaret noktasına geldi. Ağza alınmayacak sözler edilmeye başladı. Bu eleştiriler, bu iki ana gündem halinde olmalı. Herkes demokratik haklarını mutlaka kullanmalı. Neyi kullanırsa en iyi şekilde kullansın; Ama hakaret içerikli olmamalı. Biz, Allah’ın izniyle neler atlattık. Bu gerginliği atlatmalıyız. Biz yine kol kola gireceğiz. Bu Türkiye için yine kol kola girerek ideallerimizin peşinde koşacağız."
Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2013, 22:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner73