banner78

Okul baskınında ölü sayısı 126'ya çıktı

Taliban militanlarının Pakistan’ın Peşaver kentindeki askeri okula düzenlediği saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 126’ya yükselirken, ülkede 3 günlük yas ilan edildi.

Okul baskınında ölü sayısı 126'ya çıktı
 Pakistan’ın Hayber Paktunya eyaletinin başkenti Peşaver’de, Taliban militanları tarafından bir okula düzenlenen saldırıda ölü sayısı 126’ya yükseldi. Eyalet başbakanlığı hayatını kaybedenlerin sayısının 126’ya yükseldiğini açıklarken en az 122 kişinin de yaralandığını bildirdi. Saldırıdan kurtulan öğrenciler, öğretmenlerinin talimatıyla yere yatarak kurşunlardan korunmaya çalıştıklarını ifade ettiler.

Olay yerine gelen Pakistan askerlerinin, öğrencilerin bir bölümünü okulun arka kapısından tahliye ettiği, yaralıların ise hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındığı kaydedildi. Saldırganlar ve güvenlik güçleri arasında devam çatışmalarda bir de askerin hayatını kaybettiği kaydedildi. Bölgede 11 patlamanın meydana geldiği ifade edilirken, Pakistan Devlet Başkanı Navaz Şerif de Peşaver’e geldi.

Navaz Şerif, “Operasyonu ben yöneteceğim. Onlar benim çocuklarım ve hayatını kaybedenler benim kaybım” dedi. Taliban sözcüsü Muhammed Horasani, medya kuruluşlarına telefonla yaptığı açıklamada, saldırıyı üstlendiklerini söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2014, 13:53

Ali Sünlüklü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96