banner78

İnsanlar Unutur, Arşivler Unutmaz!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Aliağa ilçesinde katıldığı çok amaçlı salon temel atma töreninde, sağanak yağmurun ardından yaşanan su baskınlarıyla ilgili eleştirilere cevap verdi.

İnsanlar Unutur, Arşivler Unutmaz!
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Aliağa ilçesinde katıldığı çok amaçlı salon temel atma töreninde, sağanak yağmurun ardından yaşanan su baskınlarıyla ilgili eleştirilere cevap verdi. Kocaoğlu, “İnsanın da bir sabrı var, elinsaf. Hafıza-i beşer nisyan ile maluldür ama arşivler unutmaz.” dedi. Şehrin moralini bozmamak adına EXPO konusundaki suçlayıcı polemiklere girmediğini belirterek, “EXPO’yu kazanmış gibi çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” şeklinde konuştu.

İzmir'in kendi özelliklerinin dışında oylamalarda uluslararası arenadaki başka faktörlerin devreye girdiğini belirten Başkan Kocaoğlu, bu oylama ve seçim sisteminin devam etmesi halinde EXPO etkinliğinin geleceğinin de tehlikeye gireceği yönünde görüşlerin ağırlık kazandığını dile getirdi. 2008 yılındaki adaylık oylamasında Avrupa ülkelerinin büyük çoğunluğunun Türkiye’yi desteklediğine ancak bu kez Avrupa ülkelerinin hiçbirinden oy alınamadığına dikkat çeken Kocaoğlu, şöyle devam etti: “Bunun çeşitli nedenleri var. 10 senedir belediye başkanlığı yapıyorum. Onu bunu suçlamaktan, cevap vermekten hoşlanmıyorum. Yapılan saldırıların bu kente yararı yok. Aynı üslupla cevap vermemizin de faydası yok. Ülkemizde o kadar çok moralimizi bozacak şeyler yaşanıyor ki bir de bu kentte yaşayanların, yerel yönetimlerin ve yerel halkın moralini bozmaya gerek yok ancak benim ağırıma giden şu: Paris’ten bu tarafa ülkenin moralini bozmayalım, yolumuza bakalım mantığıyla açıklama yapıyorum. Bir milletvekilimiz, biz daha uçaktayken dayanamadı, bunun sorumluluğunu da İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne dayandırmaya çalıştı. Bu arkadaşa, çizmeyi çok aştığı zaman cevabını veriyorum. 2004-2009 yılları arasında, Ömer Turgut Oğuz’dan önceki belediye başkanı döneminde bu milletvekilinin, mesleğini icra ederken Aliağa’da neler çevirdiğini de çok iyi biliyorum. Onun için Aliağalıların bu konuya daha fazla dikkat etmesi gerektiğinin altını çizmek istiyorum.”

Aziz Kocaoğlu, 2015 EXPO’sunun kaybedilmesinin ardından yaptığı açıklamaları hatırlatarak, o dönem İnciraltı’nın hükümetle birlikte sağlık kampüsü olarak planlanması çağrılarının karşılıksız kaldığını dile getirdi. Aradan beş yıl geçmesine rağmen planların hayata geçirilemediğini belirterek, “Şimdi aynı şeyi tekrarlıyorum. Bu bölgede 70 dönüm AVM var. Trafik kilitlenmiş durumda. Sağlık kampüsü yapılacak alanın tam ortasında, kalbinde 400 dönüm AVM yaparsanız, orada sağlık kampüsü olur mu, şifa dağıtılabilir mi? Niye oraya yapıyoruz? Orada zaten fazlasıyla AVM var.” diye konuştu.

'ARŞİVLER BENİM ELİMDE'

İzmir’de yaşanan su baskınlarının ardından kendisine yönelik eleştirilere de cevap veren Başkan Kocaoğlu, coğrafi yapı gereği medcezir olayı yaşanabildiğine değindi. Küresel ısınmaya bütün bilimadamlarının dikkat çektiğini söyleyerek, “İzmir Körfezi’nde, geçtiğimiz baharda hiç yağmur yağmadığı bir gün deniz taştı. İzmir’in körfezle karası arasındaki ilişkide gelgit 50 cm.’ye kadar olursa sorun yaşanmıyor. 50 cm’nin üzerinde olursa İzmir’in belirli noktalarını su basıyor. Dereler geri tepiyor. Bu konuda Hollanda sistemi dediğimiz sistemi Mavişehir’de hayata geçirdik. Pompalar kurduk, suyu tahliye ediyoruz.” dedi. Yaşamının hiçbir döneminde kimsenin aleyhinde konuşmadığını söyleyen Başkan Kocaoğlu, “Seçilmiş belediye başkanlığı yapmış halen hayatta olan iki büyüğümüz var. Allah uzun ömürler versin. Yağmur konusunda ikisi birden mikrofon uzatılınca hemen mikrofona sarıldı. Bugüne kadar ikisi aleyhine de konuşmadım. Ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin arşivleri benim elimde, ben yine de konuşmayacağım. Ama insanın da bir sabrı var. El insaf. Hafızayı beşer nisyan ile maluldür de, arşiv asla unutmaz. Ama bazı insanlar bu kentin belleği olan insanlar siyasiler hiç unutmaz. Felaketten afetten dolayı kimsenin burnu kanamadı. 81 milyon liralık ihaleye çıkıp atık suyla yağmur suyunu ayıran sistemi başlattık. Benden önce 15 sene bu arkadaşlar görev yaptı. Kentin her tarafını yine su basıyordu. Üzülüyorum. Bir yerel yayın organı artık gazeteciliği bıraktı EXPO’dan, yağmurdan problem çıkarmaya ve bize saldırmaya başladı. Basının ötesinde bir siyasi partinin yayın aracı olmaktan öte durum ve davranışlar içerisinde. Kendilerini insafa davet ediyorum.” şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner73