banner78

İhya-Der saldırısında 14 tutuklama

Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesi Şehitlik semtinde evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Yeni İhya-Der Başkanı Aytaç Baran ve ardından çıkan olaylarda öldürülen 3 kişi olayı ile ilgili başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 22 kişiden 14'ü sevk edildikleri adli makamlarca tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İhya-Der saldırısında 14 tutuklama
 Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz tarafından yapılan yazılı açıklamada, soruşturmanın tüm ayrıntılarıyla çok yönlü olarak devam ettiği ve olası her ihtimalin titizlikle araştırılarak soruşturmanın safahatı ve sonucu hakkında kamuoyuna bilgi verileceği belirtildi.

Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz imzasıyla yapılan açıklamada, "09 Haziran 2015 tarihinde saat 15.00 sularında ilimiz Yenişehir ilçesi Şehitlik semti 190. Sokak'ta bulunan Yeni İhya-Der önünde gerçekleşen silahlı saldırı sonucu dernek başkanı A.B. ile farklı yerlerde B.Ö., B.D. ve M.E.E. isimli 3 kişi olmak üzere toplam 4 kişinin hayatını kaybettiği, 11 kişinin de yaralandığı olay ile ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen 2015/20879 numaralı soruşturma kapsamında; gözaltına alınan M.K., İ.E., R.M., A.A., H.D., B.F., E.Ç., İ.A., M.F., M.P., S.D., C.G., D.G., O.T., M.Y., Y.T., A.D., Y.D., F.Ö., B.K., C.A. ve M.Ç. isimli şüpheli 22 kişi emniyet müdürlüğündeki işlemlerinin ardından Cumhuriyet Başsavcılığımızca ifadeleri alındıktan sonra M.K., İ.E., R.M., ve A.A. isimli 4 şüpheli serbest bırakılmış, H.D. isimli 1 şüpheli Adli Kontrol Hükümlerinin Uygulanması talebi ile Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevk edilmiş, B.F., E.Ç., İ.A., M.F., M.P., S.D., C.G., D.G., O.T., M.Y., Y.T., A.D., Y.D., F.Ö., B.K., C.A., M.Ç., isimli 17 kişi 'Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma', 'Sayı ve Nitelik Bakımından Vahim Olan Silah veya Mermilerin Satın Alınması Taşınması veya Bulundurulması', 'Ruhsatsız Ateşli Silahlarla Mermileri Satın Alma Taşıma veya Bulundurma', 'Kasten Öldürme' iddiası ile eylemlerine uyan suçlarından tutuklanmaları talebi ile Diyarbakır Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilmişlerdir. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'nce tamamlanan sorgularının ardından C.A. isimli şüpheli 1 kişi hakkında serbest bırakılmasına, H.D., O.T., ve C.G., isimli şüpheli 3 kişi hakkında 'Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma', 'Kasten Öldürme ve Ruhsatsız Ateşli Silahlarla Mermileri Satın Alma', taşıma veya bulundurma iddialarından eylemlerine uyan suçlarından Adli Kontrol Hükümlerinin Uygulanması kararı ile serbest bırakılmalarına, D.G., S.D., M.P., M.F., İ.A., E.Ç., B.F., M.Y., Y.T., A.D., Y.D., F.Ö., B.K. ve M.Ç., isimli 14 kişi hakkında ise 'Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma', 'Sayı ve Nitelik Bakımından Vahim Olan Silah veya Mermilerin Satın Alınması Taşınması veya Bulundurulması', 'Ruhsatsız Ateşli Silahlarla Mermileri Satın Alma Taşıma veya Bulundurma', 'Kasten Öldürme' iddialarından eylemlerine uyan suçlardan tutuklanmalarına karar verilerek konumlarına uygun ceza infaz kurumlarına gönderilmişlerdir. Cumhuriyet Başsavcılığımızca meydana gelen olaylarla ilgili yürütülen 2015/20879 numaralı soruşturma tüm ayrıntılarıyla çok yönlü olarak devam etmekte olup, olası her ihtimalin titizlikle araştırıldığı soruşturmanın safahatı ve sonucu hakkında kamuoyuna ayrıca bilgi verilecektir" denildi. 

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2015, 18:01

Ali Sünlüklü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner96