banner78

Hükümet Esnafa 'Gezi' Zararını Sordu

TESK Başkanı Bendevi Palandöken'e gelen yazıda 2 milyon esnafına 'gezi' eylemleri nedeniyle ne kadar zarar ettiklerini sorması istendi.

Hükümet Esnafa 'Gezi' Zararını Sordu
 Radikal'in haberine göre Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Türkiye çapında kayıtlı 2 milyon esnafa "Gezi Parkı eylemlerinde uğradığınız zararı tespit edin" yazısı gönderdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eylemler nedeniyle Türkiye genelinde esnafın ne kadar zarar ettiğinin tespit edilmesi için talimat vermişti. Yetkililer bu çalışmanın Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütüldüğünü kaydettiler. İlk etapta hesaplanan zararın 75 milyon lirayı bulduğu savunulurken, iş kayıpları nedeniyle zararın 100 milyon liranın üzerine çıkabileceği ileri sürüldü.

TESK'e de bu çalışma doğrultusunda 'hasar tespit' yazısı gönderildi. Bunun üzerine TESK Başkanı Bendevi Palandöken Türkiye genelindeki tüm birliklere 19 Temmuz'da "Gezi Parkı yazısı" gönderdi. Palandöken gönderdiği yazıda, esnaftan şu isteklerde bulundu:

31 TEMMUZA KADAR SÜRECEK

"TESK'e gönderilen yazıda Gezi eylemleri sırasında esnaf ve sanatkarın uğradığı zararların tespitine yönelik bir çalışma yapıldığı belirtilerek, bu konuda varsa bilgi ve belgelerin iletilmesi talep edildi. Bu bağlamda iliniz ve bağlı ilçeniz genelinde eylemler nedeniyle esnafın uğradığı zararın tespitine ilişkin bir çalışma yapılıp yapılmadığını bildirmeniz, ayrıca varsa konuyla ilgili bilgi ve belgeleri 31 Temmuz'a kadar TESK'e göndermeniz gerekmektedir."

Esnafın ay sonuna kadar tespit ettiği zararı TESK'e iletmesi TESK'in de bunu bakanlık yetkililerine yönlendirmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2013, 09:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner96