banner102

HİÇBİR BAŞARI TESADÜF DEĞİLDİR

Sami Altınkaya’nın ‘’Çıkış Yolu’’ programına konuk olan Turanlar Group Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Turan ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nihat Turan 64 yıllık deneyimlerini ve meslekteki başarılarını anlattı.

HİÇBİR BAŞARI TESADÜF DEĞİLDİR
 64 yıllık iş deneyimlerini aktaran Fuat Turan kardeşi Nihat Turan’la beraber ağacın baba meslekleri olduğunu aktardılar.

Konuşmasına 64 yıl önce sektörün durumundan bahsederek başlayan Fuat Turan ‘’İlk zamanlarda ağacın ham ve işlenmemiş halinin değeri çok takdir edilememiş durumdaydı. Şimdi ise çok ileri teknolojiye ulaşıncaya kadar geçirdiği tüm aşamaları bizzat yaşadık. Biz bu aşamaların her döneminde olduk. Ağacın çok israf edidiği dönemi de yaşadık‘’ dedi. Günümüzde ise ormanlardaki atıkları kullanarak ürünleri üretir hale geldiklerini ifade eden Turan, teknolojinin çok geliştiğini, artık ağacın ve ormanların değerinin bilindiğini söyledi.

Turan ‘’Ağacı çok iyi tanıdığımız için hiçbir zaman ağacı kullanalım ve kullanmadığımızı atalım zihniyetinde olmadık. Ağacı aldık her özelliğinden istifade ederek gerekli alanlarda kullanmaya başladık. Atölye bazından, seri üretim yapan mobilya fabrikalarına ara malzeme üretir hale geldik. Vezirköprü’deki fabrikamızı sürekli yenileyip geliştirdik ve parke de üretmeye başladık. Peli Parquet iç pazarda da dış pazarda da bilinen bir marka haline geldi.

’HİÇBİR BAŞARI TESADÜF DEĞİLDİR’’

Hiçbir başarının tesadüf olmadığını söyleyen Nihat Turan’da ağabeyi Fuat Turan’ın sözlerini destekledi. Fuat Turan işinizden zevk alacaksınız yaptığınızla övünecek, gurur duyacak ve teşvik olacaksınız, bizler imkanların sınırlı olduğu dönemlerden geçtik dedi. Hep daha fazla üretmenin yeninin peşindeydik diyen Turan, 1953’ten bu yana sektörde var olduklarını 1996 yılında da özelleştirilen fabrikalardan birini aldıklarını sözlerine ekledi. Vezirköprü’de bulunan üretim tesislerinde çok fazla ürün imal ettiklerini ve tüm orman atıklarını değerlendiren başka bir fabrika olmadığını ifade eden Fuat Turan ‘’Ağaçtan imal edilen ne varsa hepsini ürettik’’ dedi.


‘’HIZLI DÜŞÜNÜP HIZLI KARAR VERMELİ’’

Ürün gamını sürekli zenginleştirip çeşitlendirmenin öneminin altını çizen Nihat Turan geleceği düşündüklerini, talep gören ürünler üretmeyi hedeflediklerini ifade etti. Ağaç sektöründe belli bir yere gelip iyi bir marka oluşturduğumuzu düşünüyorum diyen Turan kaliteye her zaman önem verdiklerini de özellikle belirtti.

Tecrübeye çok önem verdiğini sözlerine ekleyen Fuat Turan ‘’Tecrübe zaman süzgeçinden süzülmüş bilgi hazinesidir, ileride kullanılmak üzere bir değerdir’’ dedi. Hayatın her halini yaşadım diyen Turan her haline de razı olup bir sonraki aşamaya nasıl geçeceğimi düşündüm ve planladım ifadesini kullandı. Hızlı düşünüp hızlı karar vermeli diyen Fuat Turan hep bir amacınız ve heyecanınız olmalı, işinizi severek yapmalısınız, ben şunu prensip edindim dedi. ‘’Yiğit neye talipse hakkı odur.’’ Şimdi bizden sonraki kuşak işlerin başında. Üç kardeş kurduğumuz bu şirket bir sonraki kuşakla daha da güçlenip büyüdü. Bizler iyi bir nesil yetiştirdik diyerek sözlerini bitirdi.


Turanlar Grup Hakkında:

1953 yılında Hasan, Fuat ve Nihat Turan kardeşler tarafından kurulan; orman endüstrisi, kâğıt, gıda ve turizm sektörlerinde faaliyet gösteren bir şirketler grubudur. Üretim faaliyetlerini, Vezir Köprü Orman Ürünleri ve Kâğıt Sanayi A.Ş., Pelit Arslan Kontrplak Fabrikası A.Ş. ve Pelit İnşaat Kalıp Sist. San. ve Tic. AŞ.’de gerçekleştirmektedir. Vezirköprü Fabrikası grubun üretim kapasitesi ve ürün çeşitliliği konusunda lokomotifi konumundadır. 1996 yılında yapılan özelleştirmeyle alınan fabrika, 100 milyon Euro’yu aşan sermaye yatırımıyla Peli Parquet ve Peli Paper ve Peli DK markalarının üretimini gerçekleştirmektedir.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2017, 12:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5727224107962425, DIRECT, f08c47fec0942fa0