banner102

Fikri Işık: ‘TSE’de görevden alma yok’

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen toplantıda basın mensuplarıyla bir araya gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “TSE’de öyle büyük bir operasyon falan yok. 80 arkadaşımızdan 70'ten fazlasının görev yerleri kendi aralarında değişmiştir” dedi.

Fikri Işık: ‘TSE’de görevden alma yok’
 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği kahvaltıda basın mensuplarıyla buluştu. Basın mensuplarının sorularını cevaplayan Işık, “TSE biliyorsunuz, 11 Mayıs’ta genel kurulunu yaptı. Daha önce TSE başkanı arkadaşımız milletvekili adayı olmak için istifa etmişti. TSE genel kurulunda başkanını seçti. Daha sonra da TSE Genel Sekreteri görevden ayrıldı ve yerine bir arkadaşımız atandı. 80 değişikliğin bildiğim kadarıyla 70 tanesi müdürlerin kendi birimleri arasındaki yer değişikliği, öyle görevden alma falan değil. TSE’nin kendi iç işleri yani başka bir şey değil. Birkaç arkadaşımız Başkanlık Müşavirliklerine alındı. Ben de dün gece medyada gördüm. Öyle büyük bir operasyon falan yok. Bu arkadaşlarımızın görev yerleri değişti sadece. Önce istifaları verilmiş sonra da değişimleri yapıldı. Öyle 80 kişi görevden alındı gibi bir şey yok. 80 arkadaşımızdan 70'ten fazlasının görev yerleri kendi aralarında değişmiş, bazı daire başkanları yer değiştirmiş. Birkaç arkadaşımızın da başkan danışmanıyken daire başkanı oldu gibi kurumun kendi içerisindeki rutin değişimler var. Bunlar normal, rutin işlemler. Öyle kamuoyunda çok ciddi yankı uyandıracak, büyütülecek bir şey değil” dedi.

Ford fabrikasında eylemde olan işçilerle ilgili soruyu da cevaplayan Bakan Işık, “Ford fabrikasında eylemde olan işçilerimizin taleplerini haksız bir talep olarak görmüyoruz. Ama bu taleplerin müzakeresini üretim devam ederken yapmanın hem işçilerimizin hem de Türkiye ekonomisinin lehine olduğunu düşünüyoruz. Bugün de görüşmeler mutlaka sürsün ama üretim başlasın. Otomotiv sektörü Türkiye açısından en önemli sektörlerden bir tanesi ve en fazla ihracat yaptığımız sektör. Cari açığımız noktasında da en fazla dış ticaret fazlası verdiğimiz sektör. Buradaki rekabet gücümüzü ve yatırım avantajımızıı kaybetmemeliyiz. Eğer bunu kaybedersek yarın çok ciddi sıkıntıya girebiliriz. Bunun için iş verene çağrım; müzakereleri sürdürün, arkadaşlarımızın taleplerine kulak verin. İşçiye çağrım, bir an önce üretime başlayın ve üretim devam ederken müzakereleri sürdürerek inşallah bir noktada buluşun” ifadelerini kullandı.

Bakan Fikri Işık, bir gazetecinin Doğan Medya Grubu hakkındaki sorusuna ise “Bir medya grubunun, muhalefetin yapamadığı muhalefeti yapma görevini üstlenmiş olmasını sizler görüyorsunuz. Artık gazetelerinde de açıkça daha önce birkaç tane gazetenin yıllardır yaptığı muhalefeti birebir yapma noktasına geldiler. Bu tabi seçmenin vereceği bir karardır. Ama bunu yaparken antidemokratik imalarda bulunmak, en hafif tabirle basın açısından çok büyük bir talihsizliktir, talihsizliğin ötesinde bir durumdur. Bu ülke antidemokratik uygulamalardan çok çekmiş bir ülke. Başbakanını ve iki bakanını şehit vermiş bir ülke. Buralarda iması dahi toplumda büyük infial oluşturur ki nitekim öyle de oldu. Özellikle bu tavrı ben halkımızın ferasetine ve basiretine bırakıyorum. Vatandaşımız, halkımız günü geldiğinde bu konuyla ilgili tepkisini zaten ortaya koyacak” cevabını verdi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2015, 15:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5727224107962425, DIRECT, f08c47fec0942fa0