Felçli tavşana protez ayak!

Henüz bir aylıkken geçirdiği kaza sonucu arka ayakları felç olan ‘Şanslı’ isimli tavşana Eskişehir’deki bir ortopedi firması tarafından protez takıldı.

Felçli tavşana protez ayak!
 İstanbul’da yaşayan Elif Güzel, evinde beslediği 5 tavşandan biri olan Şanslı’nın henüz bir aylıkken kafesinin yere düşmesi sonucu arka ayalarını kaybetmesi sonrasında kendi imkanları ile yürüteç yaptı. Yine de yürüme güçlüğü çeken tavşan için Eskişehir’de birçok hayvana protez takan ortopedi firması sahibi Çapa’yla irtibata geçen Elif Güzel, Şanslı’yı getirerek burada protez takılmasını sağladı. Güzel, geçirdiği kaza sonrası ‘Şanslı’ adını koydukları ve 4 aydır kendi imkanlarıyla yürütmeye çalıştıklarını tavşanı o halde dışarı bırakmaya kıyamadıklarını ifade etti. Çevresindeki kişilerin tavşanı veterinere götürüp uyutmasını söylediklerini dile getiren Güzel, felçli hayvanın yaşaması için neler yaptığını ise şöyle anlattı:

“Kaza geçirdikten sonra adını şanslı koyduk. Kediden korurken bu hale geldi. 4 aydır kendi imkanlarımızla yürütmeye çalıştık. Vicdanen dışarı bırakamadık. Veterinere götürün uyutun dediler, ama ben önce kendimi uyutmalarını söyledim. Niyazi beyle irtibata geçtik. Niyazi bey bizi davet etti ve geldik. Sağolsun şanslının arabasını yaptı, bugün de takıldı ve daha rahat yürüyeceği için bugün çok daha mutluyum.”

Ortopedi firması sahibi Niyazi Çapa, bugüne kadar 700’ün üzerinde hayvanı yürüttüklerini ve hiçbir ücret almadıklarını aktardı. Çapa, “Ülkemizde hayvanlar alemine kimse el atmamış. Buna Eskişehir el attı, bize nasip oldu. 10’uncu seneye giriyoruz. Bu zaman zarfında 700’ün üzerinde kedi, köpek, güvercin, leylek, çakal, at, tavşan ve kanaryaya protez yapıp yürüttük. ‘Bunlardan sen köşeyi döndün’ diyorlar da bugüne kadar kimseden bir tek kuruş almadım, almıyorum. Biz hayvanların yerlerde acı içinde kıvranarak canını teslim etmesine razı gelmediğimiz için devamlı bu hizmeti veriyoruz. Ölene kadar da vermeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2014, 11:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner73