Erdoğan Papa’ya Fatih’in fermanını hediye etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ağırladığı Papa Fransuva’ya, Fatih Sultan Mehmet’in Bosna ruhbanlarının dini hayatlarının serbestçe sürdürülebilmelerini içeren fermanın replikasını hediye etti.

Erdoğan Papa’ya Fatih’in fermanını hediye etti
 Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Fransuva’yı Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kabul eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Papa ile hediyeleşti. Papa Fransuva Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “St. Angelo Kalesi'nden Görünüm” adlı yağlı boya tablosundan esinlenerek hazırlanan, mozaik bir resim hediye etti. Erdoğan ise Papa’ya Fatih Sultan Mehmet’in Bosna ruhbanlarının dini hayatlarının serbestçe sürdürülebilmelerini içeren fermanın replikasını hediye etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan fermanda yazan, “Ben ki Sultan Mehmet Hanım. İhsan edip Bosna rahiplerine buyurdum ki kiliselerinizde korkusuzca ibadet ve memleketinizde korkusuzca ikamet edin. Ne vezirlerimden ne de halkımdan kimse bunları incitmesin ve rencide etmesin. Allah'a, Peygambere, Kur'an'a ve kuşandığım kılıca yemin olsun ki canları, malları ve kiliseleri bana itaat ettikleri sürece güvencem altındadır” cümleleri Papa’ya okudu. Bu cümleleri bir tercüman da Papa’ya çevirdi. Erdoğan daha sonra Ankara Üniversitesi’nin hazırladığı Türkçe ve Almanca dillerindeki dört ciltlik İslamiyet ve Hristiyanlık Dini Terimler Sözlüğü’nü iyi derecede Almanca bilen Papa’ya hediye etti.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2014, 22:52

Ali Sünlüklü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner73