“ELEKTRİK KAYNAKLI YANGINLAR YÜZDE 100 ENGELLENEBİLİR…”

BURSA - Elektrik Yangınları ve Hasarlarından Korunma Derneği (ELYAK) Yönetim Kurulu Başkanı Evren Yurttaş katıldığı bir radyo programında, “Evlerde ve işyerlerinde elektrik tesisatları yönetmeliğine uygun yapılırsa elektrik kaynaklı yangınlar yüzde 100 engellenebir. ELYAK Başkanı olarak bunu garanti ediyorum” dedi.

“ELEKTRİK KAYNAKLI YANGINLAR YÜZDE 100 ENGELLENEBİLİR…”
banner98
 Ülkemizdeki yangınların büyük bir oranının elektrik kaynaklı olduğuna dikkat çeken Yurttaş, ELYAK olarak toplumun bilinçlendirilmesine yönelik çalışmalar yaptıklarını söyledi.

 

Yangının bir doğal afet olmadığını, genellikle ihmallerden kaynaklandığını ifade eden ELYAK Yönetim Kurulu Başkanı Evren Yurttaş, “Evlerde ve konutlarda yangına sebep olan şartların başında maalesef güvenli pano başta olmak üzere uygun tesisatın kullanılmaması yer almaktadır. Bu anlamda 3 Aralık 2003 tarih ve 25305 sayılı Resmi Gazetede yayınlanmış olan Elektrik İç Tesisleri Proje Hazırlama Yönetmeliği olmasına rağmen ne yazık ki, geride kalan 15 senede çok da fazla ilerleme kaydedilemedi” şeklinde konuştu.

 

Bu yönetmelikten tüketicilerden inşaat müteahhitlerine kadar pek çok kesinin haberi olmadığını da sözlerine ekleyen Yurttaş, “Elektrik kaynaklı yangınların önlenmesi için her şeyden önce tesisatların şartlara uygun olması gerekir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2018, 16:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5727224107962425, DIRECT, f08c47fec0942fa0