Ege'de gövde gösterisi

Geçen yıl Çanakkale açıklarında icra edilen Nusret Davet Tatbikatı, bu yıl İzmir Körfezi’nde düzenleniyor.

Ege'de gövde gösterisi
 Türkiye’nin ev sahipliğinde NATO ve Türk Deniz Kuvvetleri unsurlarının katılımıyla Ege Denizi’nde gerçekleştirilen Nusret-2014 Davet Tatbikatı, İzmir Körfezi’nde başladı. 30 Kasım’a kadar Ege Denizi’nde sürecek tatbikatın basına açık olan fiili eğitim gününde, mayına karşı tedbirler harekatı düzenlendi.

MAYIN 10 DAKİKADA İMHA EDİLDİ

Tatbikatın, Karaburun ile Uzunada arasında kalan bölümünde icra edilen ikinci aşamasında, TCG Akçakoca’dan denize indirilen Seddülbahir isimli mayın tespit ve imha cihazı ile mayının tespiti yapıldı. Seddülbahir’in kamerasıyla denizdeki mayın görüntülenerek, mayın hakkında bilgi sahibi olundu. Özel İhtisaslı Mayın Harbi Dalgıçları botla açılarak, mayını imha etmek için patlayıcı yerleştirdi. Dalgıçların yaklaşık 10 dakikalık çalışması sonucu mayın etkisiz hale getirildi.
Mayın Filosu Komutanı Tuğamiral Mustafa Zeki Uğurlu, TCG Akçakoca’da düzenlediği basın brifinginde tatbikatla ilgili bilgi verdi. 

Nusret-2014 Davet Tatbikatı’na ev sahibi Türkiye’nin yanı sıra, NATO Daimi Deniz Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu (SNMCMG-2) kapsamında; Almanya, Bulgaristan, İngiltere, İtalya ve Yunanistan’dan 5 mayın avlama gemisi ile 1 fırkateyn olmak üzere 6 gemi ile katılım sağlıyor.

Mayın harbinin planlama, icra ve kıymetlendirme konularında eğitimini sağlamak, farklı ülkelerden katılan mayın harbi unsurlarının birlikte çalışabilirliğini geliştirmek adına yapılan tatbikata, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı 1 korvet, 4 mayın avlama gemisi, 3 mayın tarama gemisi, 1 komuta-kontrol gemisi, 1 karakol botu, 1 deniz helikopteri, 1 mayın toplama botu, 1 sualtı savunma (SAS) görev timi ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı 2 görev uçuşu savaş uçağı ve 1 C-130 uçağı ve 2 sahil güvenlik botu katılıyor.

12 ÜLKEDEN 18 GÖZLEMCİ

Nusret-2014 Davet Tatbikatı’nda ABD, Azerbaycan, Bangladeş, Bulgaristan, Cezayir, Gürcistan, Kore Cumhuriyeti, Katar, Lübnan, Pakistan, Kazakistan ve Şili’den toplam 18 gözlemci ile iki de karargah subayı yer alıyor. 


Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2014, 17:54

Ali Sünlüklü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner73